Meme epiteli ve meme kanseri hücre hatlarında sinarin bileşiğinin apoptoz üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation the apoptotic effects of sinarin compound on breast epithelium and cancer cells
  1. Tez No: 681373
  2. Yazar: BERNA ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEKEDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Enginarda yüksek oranda yer alan bir polifenol olan sinarin'in oksidatif strese karşı koruyucu etkisinin olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, sinarin'in proliferasyon ve hücre ölümü üzerindeki etkilerinin in vitro ortamda meme kanseri hücrelerinde araştırılması ve bu bağlamda sinarin'in apoptoz sürecindeki rolünün aydınlatılmasıdır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, MCF-10A normal meme hücresi ve MDA-MB-231, MCF7 meme kanseri hücreleri kullanılmıştır. Uygulanan sinarin tedavisiyle hücrelerde bu tedavinin hücre proliferasyonu MTT ile, koloni oluşturma yetenekleri ise koloni oluşturma testi ile test edilmiştir. Hücre ölümündeki rolünün aydınlatılması için western blotting yöntemi ve annexin PI boyama testi kullanılmıştır. Bulgular: Sinarin uygulanan hücrelerde hücre proliferasyonunun ve hücrelerin koloni oluşturma yeteneklerinin MCF-7 ve MDA-MB 231 hücre hatlarında sırasıyla 160 µM ve 180 µM konsantrasyonlarda, yüzde 70'in üzerinde bir oranda azaldığı belirlenmiştir. MCF10A hücresinde %10, MDA-MB-231 hücresinde %63 ve MCF-7 hücre hattında ise %69 oranında-apoptoz meydana geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation the Apoptotic Effects of Sinarin Compound On Breast Epithelium and Cancer Cells Aim: it is suggested that sinarin, a polyphenol that is highly involved in artichoke, has a protective effect against oxidative stress. In addition, the purpose of this study is to investigate the effects of sinarin on proliferation, cell death in breast cancer cells. And in this context, to clarify the role of sinarin in the cancer death process. Material and Method: In this study, MCF10 normal breast cell and MDA-MB-231, MCF7 breast cancer cells were used. With the sinarin treatment applied, cell proliferation of this treatment in cells was tested with MTT, and colony forming abilities were tested with colony forming test, western blotting and annexin PI test were used to clarify its role in cell death. Results: It was determined that cell proliferation and colony formation ability of cells in cells treated with sinarin decreased over 70 percent at concentrations of 160 µM and 180 µM, respectively, in MCF-7 and MDA-MB 231 cell lines. Apoptosis occurred in 10% in MCF10A cell, 63% in MDA-MB-231 cell and 69% in MCF-7 cell line.