Psikiyatri hastalarının tedaviye uyumunda sosyal desteğin etkisi
The effect of social support to treatment adherence in psychiatric patients
  1. Tez No: 408361
  2. Yazar: GÜLSEN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Psikiyatri Hastalarının Tedaviye Uyumunda Sosyal Desteğin Etkisi Amaç: Bu araştırma psikiyatri hastalarının tedaviye uyumunda sosyal desteğin etkisi ve bu durumu etkileyen unsurların belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırmanın evrenini veri toplama tarihleri arasında Elazığ Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde ve Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören psikiyatri hastaları oluşturmuştur. Evreni bilinen örneklem formülüne göre minimal örneklem büyüklüğü 324 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini evrenden, olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen psikiyatri hastaları oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Morisky Uyum Ölçeği ve ”Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Varyans Analizi, Pearson Kolerasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların %43.8'ini 25-49 yaş aralığında, %57.4'ünü erkek, %42.9'ünü şizofreni tanısı alan psikiyatri hastaları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out descriptively in order to determine the effect of social support to treatment adherence in psychiatric patients and to determine the factors influencing this situation. Material and Method: All psychiatric patients treating in Elazığ Mental Health and Illness Hospital and Community Mental Health Center were created the population of the investigation between the dates of collecting data. The sample size was determined by the sampling formula known as the universe minimal sample size 324. Psychiatric patients who selected by non-probability random sampling method from population was created simple size. Data of the study were obtained with the“Personal Information Form”,“Morisky Adherence Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”. Descriptive statistics, depended and independent samples t-test, Kruskal-Wallis Variance, Mann-Whitney U Test, Analysis of Variance, Pearson Kolerasyon were used in the evaluation of data. Results: 52% of all patients were in the 25-49 age group, 57.4% were male, 42.9% were schizophrenia.