Astımlı çocukların serum 25(oh) d vitamini ve çinko düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of the serum 25(oh) d vitamin and zinc levels of asthamatic children.
- Tez No: 324384
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda ülkemiz ve dünyada sıklığı giderek artan ve çocukluk çağının en sık hastalığı olan astımın etiyolojisi, patogenezi ve kliniği oldukça karmaşıktır. Artan astım prevalansından hijyen ve vitamin hipotezleri sorumlu tutulmakta, D vitamini ve çinkonun antienflamatuar ve antioksidan, immünomodülatör etkileri üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada astımlı çocukların 25(0H)D vitamini ve çinko düzeylerini, bunların hastaların klinik bulguları üzerine etkilerini değerlendirmeyi istedik.Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Alerji polikliniğine 1 Ekim-31 Mart 2011 tarihleri arasında başvuran 6-17 yaşlarında 149 astımlı çocuk çalışma grubu olarak, genel pediatri polikliniğine başvuran 6-17 yaş arasındaki kronik hastalığı olmayan sağlıklı 97 çocukta kontrol grubu olarak alındı. Çalışma ve kontrol grubundan 25(OH)D vitamini ve serum çinko düzeyi için kan örnekleri alınıp santrifüj edilip -80°C buzdolabında saklandı. Çalışma grubundan tanı aşamasında alınan tam kan sayımı, eozinofil sayıları, total immünglobülin E düzeyleri, cilt (prick) test sonuçları, atak dışı dönemdeki solunum fonksiyon testi sonuçları kaydedildi. Beslenme alışkanlıkları, güneşte kalma süreleri, solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yıllık başvuru sayıları ve akut astım atağı geçirme sıklıkları sorulup kaydedildi. Ailelerin gelir düzeyi, yaşadıkları yer, ebeveynlerin sigara tüketme alışkanlığı sorularak kaydedildi.Astımlı çocukların 25(OH)D vitamini düzeyi %98,7'nde düşük bulundu. Sağlıklı çocukların ise %87'sinin 25(OH)D vitamini düzeyi düşük bulundu. Astımlı çocuklarda serum çinko düzeyleri de sağlıklı çocuklara göre düşük bulundu, ancak ardaki fark anlamlı değildi.Astımlı çocukların solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye başvuru sıklığı sağlıklı çocuklardan anlamlı oranda yüksekti.Astımlı çocuklarda 25(OH)D vitamini düzeyi ile beslenme arasında anlamlı ilişki bulunmazken güneşte geçirilen süre ve evin güneş alması arasında anlamlı bir korelasyon görüldü (p=0,001).Astımlı çocuklarda D vitamini düzeyinin düşük olmasının sık solunum yolu enfeksiyonu ve akut astım atağı geçirmede etkili bir faktör olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The most common childhood disease Asthma, whose etiology, pathogenesis and clinic is rather complicated, is on the rise both in Turkey and the world recently. Hygiene and vitamin hypothesis are regarded responsible for the increasing asthma prevalence, hence the anti-inflammatory, anti-oxidant and immunomodulator effects of vitamin D and zinc have been studied. In this study, we aimed to assess the levels of zinc and vitamin D on asthmatic children and their effects on the clinic symptoms of these patients.On hundred fourty nine asthmatic children, aged between 6-17, who applied to allergy polyclinic in Cumhuriyet University Hospital between October 1 and March 31 are taken as general study group, while the healthy ones applying to general pediatric clinic, with no chronic disease, aged between 6-17 are taken as control group. In order to determine the zinc and 25 (OH) D vitamin levels, blood samples are taken from both groups and after centrifuge these blood samples were kept in a fridge at minus 80 centigrade degrees. Complete blood count taken from the study group at symptom stage, eosinophil numbers, total immunoglobulin E levels, skin(prick) test results, breathing function tests results during the period out of attack have been recorded. These children were asked about diet patterns, the time they spent in the sun, annually how often they applied to hospital due to breathing infections, and their acute asthma attack frequency and all these answers were recorded. They were also asked about their family income, the place they live in and their parents smoking habits, and again they are recorded.In 98,7 % of the asthmatic children, the level of 25(OH) D Vitamin has been found low. The level in %87 of healthy children has been found low. Compared to healthy children, the level of serum zinc has been found lower but the difference is not considerable.The frequency of applying to hospital due to respiratory tract infections was remarkably higher than the healthy children.While there has been no serious correlation between diet and level of 25(:OH) D vitamin in asthmatic children, there has been a serious correlation between the time spent in sun and house receiving sunlight (p=0,001).We are in the opinion that low level vitamin D is an effective factor in asthmatic children who suffer from acute asthma attacks and recurrent respiratory tract infections.