Krikotiroidotomi uygulamasında uygulama bölgesinin seçiminde ultrasonografi ile yüzey belirteçlerinin kullanılmasının karşılaştırılması
Comparison of ultrasound and surface landmarks to detect the localization for cricothyroidotomy
  1. Tez No: 408371
  2. Yazar: GÜNAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cerrahi havayolu görece nadir ihtiyaç duyulması ve işlem esnasında oluşabilecek komplikasyonların hem morbidite, hem de mortalite yaratabilecek olması nedeniyle önem arz eden bir uygulamadır. Yapılan çalışmalar %3 hastada zor havayolu ile karşılaşıldığını ve bu hastaların ise %0,6'sının da cerrahi havayolu gereksinimi olduğunu göstermiştir. Her ne kadar krikotiroid membran yüzeyel olsa ve yüzey belirteçleri kolaylıkla palpe edilebilse de obez hastalarda, kısa boyunlu hastalarda, boyun bölgesini ikincil etkileyen subkutan amfizem gibi durumlarda yüzey belirteçleri yardımcı olmayabilir ve bu durumda cerrahi havayolu gerekliliği artmış komplikasyonla ilişkili olabilir. Bu nedenle araştırmamızda sağlıklı gönüllülerde krikotiroidotomi uygulama bölgesinin tespitinde elle palpasyon ile yüzey belirteçlerinden faydalanarak krikotiroid membranın bulunması ile ultrason (USG) yardımı ile krikotiroid membranın bulunmasını karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma, işlemi uygulayan 5 operatör ve işlem uygulanan 24 katılımcı ile gerçekleştirildi. El ile palpasyon yöntemi ile krikotiroid membranın yerinin doğru olarak işaretlenmesi 80 (%66.7) girişimde mümkün iken, USG yardımıyla krikotiroid membranın yerinin doğru olarak gösterilmesi 83 (%69,2) girişimde mümkün oldu. El ile ya da USG yardımıyla krikotiroid membranın yerinin doğru olarak belirlenmesi açısından istatistiksel anlamlılık yoktu. Vücut kitle indeksi ile krikotiroid membranın doğru olarak palpe edilmesi arasında istatistiksel anlamlılık yoktu. Krikotiroid membranın yerinin elle tespit edilme süresinin ortalaması 8.25±4.8 saniye ve ortancası 7 (IQR 5-11) saniye, USG yardımıyla krikotiroid membranın lokalizasyonunun belirlenme süresinin ortalaması 17±9.2 saniye ve ortancası 14 (IQR 12-19) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Surgical airway is a rarely needed and an important procedure though complications during the procedure nay cause morbidity and mortality. Studies have showed that the incidence of difficult airway is 3% and surgical airway is only needed in 0.6% of these patients. Although, cricothyroid membrane is superficial and surface landmarks are easily palpated, obes patients, patients with short neck, secondary conditions affecting neck region such as subcutaneous amphisema may complicate the situation and may increase the complication rate of surgical airway. In this study, to detect the cricothroidtomi application region in healthy volunteers, we compared USG and surface landmark palpation to detect cricothyroid membrane. Five operators and 24 models were included in this study. The Cricothyroid membrane was detected accurately in 80 (66.7%) attempts with palpation and 83 (69.2%) attempts with USG. There was no statistically significant difference in the accuracy of detecting cricothyriod membrane with palpation and USG. The mean and median time of detecting cricothyroid membrane with palpation was 8.25±4.8 seconds and 7 (IQR =5-11) second respectively. The mean and median time of detecting cricothyroid membrane with USG was 17±9.2 seconds and 14 (IQR 12-19) seconds respectively.