Kronik subdural hematomlu olgularda hematoma komşu beyin parankiminde operasyon öncesi ve sonrası difüzyon ve perfüzyon manyetik rezonans görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Preoperative and postoperative diffusion and perfusion magnetic resonance imaging findings of the patients with chronic subdural hematoma in evaluation of the brain parenchyma next to hematoma
  1. Tez No: 408377
  2. Yazar: HAKAN ÇAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİM KAZAN, YRD. DOÇ. DR. BEKİR AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kronik subdural hematomlu olgularında, hematoma bağlı kronik bası sonucunda komşu parankim dokuda gelişebilecek mikrosirkülatuar bulguların bası kalktıktan sonra erken ve geç dönemdeki radyolojik ve klinik düzelme eğrisinin değişikliklerini tanımlamak amaçlandı. Metod: 2013 –2014 tarihleri arasında kronik subdural hematom nedeniyle opere edilen 25 hasta incelendi. Olgularda MRG difüzyon, perfüzyon akım ve volüm çekimleri General Electric marka 8 tesla MRG cihazı ile yapıldı. Bulgular: Hematomlar, burr hole ve kraniotomi olarak iki farklı cerrahi teknikle boşaltıldı. Hastaların, difüzyon, perfuzyon, şift, kanama kalınlığı, yaş, cinsiyet, sağ ve sol ayrımı, cerrahi teknik parametreleri incelenmiştir. Her iki teknikte de, kanama, şift, difüzyon ve perfüzyon MRG değerleri postoperatif geç dönemde, preoperatif ve postoperatif erken döneme göre düzelme göstermiştir. Postoperatif erken dönem değerleri preoperatif değerlere göre düzelme göstermiştir. Burr hole ile drenaj yöntemi uygulanan olgularda, düzelmenin daha hızlı ve etkin olduğu gözlenmiştir. Sadece perfüzyon MRG ölçümlerinde postoperatif erken dönem değerleri preoperatif değerlere göre düşme göstermiştir. Sonuç: Hematomun cerrahi boşaltılması sonucu, tüm hastalar klinik ve radyolojik değerlendirme olarak fayda görmüştür. MRG görüntülemenin subdural hematomlarda kullanımı özellikle ayırıcı tanıda sürprizler yaşamamak için ve hastaların klinik takipleri için BBT'den değerlidir
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aim to find changes on adjacent parenchymal brain tissue microcirculation improvement curve on clinical and radiological of early and late stage, after the hematoma removed. Method: In this study we included 25 patients who operated with chronic subdural hematoma admitted to our facility during 2013-2014. Patients with MRI diffusion, perfusion flow and volume shooting was done with General Electric brand 8 tesla MRI device. Findings: The hematoma removed with two different surgical procedure as burr hole drainage and craniotomy. The patients diffusion and perfusion MRI values, shift and hematoma thickness, ages, left and right side difference, surgical technic differences parameters were examined. In the both surgical technics, diffusion and perfusion MRI values, shift and hematoma thickness in the late postoperative period showed improvement compared to preoperative and early postoperative period. Early postoperative values showed improvement compared to preoperative values. In patients who underwent burr hole drainage method, improvement was observed to be faster and more effective. Only early postoperative values in perfusion MRI measurements showed decrease compared to preoperative values. Results: All patients showed clinical and radiographic benefits from the removal of hematoma. Using MRI is more valuable than CT, especially if you don't want surprises of differential diagnosis and clinical follow up to subdural hematomas. However, the diagnose and follow up with MRI needs more times