6-shogaol ve 6-gingerol'un LPS ile indüklenmiş endotoksemide COX-2 üzerinden etkileri
The effect on COX-2 of 6-shogaol ve 6-gingerol LPS-induced endotoxemia
- Tez No: 408444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda, geleneksel Çin tıbbında enflamasyon ve oksidatif hasarın neden olduğu çeşitli hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan Zingiber Officinale Rosc. (Zingiberaceae) bitkisinden elde edilen 6-shogaol ve 6-gingerol'ün enflamasyonda in vivo etkileri araştırıldı. Deneylerde; Erciyes Üniversitesi Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinden sağlanan ağırlıkları 300±25 g arasında değişen 10 haftalık 36 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Deneyler; kontrol, 6-shogaol, 6-gingerol, LPS (Lipopolisakkarit), LPS+ 6-shogaol, LPS+ 6-gingerol olmak üzere 6 grup üzerinde gerçekleştirildi. Endotoksemi; hayvanlara 15 mg/kg LPS uygulanarak oluşturuldu ve tedavi gruplarında 6-gingerol ve 6-shogaol 4 mg/kg dozlarında intraperitoneal uygulandı. Alınan serum örneklerinde TNF-α (Tümör nekrozis faktör-α), IL-1β(İnterlökin-1β), IL-6(İnterlökin 6), IL-10(İnterlökin 10), NO(Nitrik oksit) ve PGE2(Prostaglandin E2)düzeyleri ölçüldü. Karaciğer ve böbrek dokularında ise COX-2(Siklooksijenaz 2) ve iNOS(indüklenebilir nitrik oksit sentaz) enzim aktivitelerine, PGE2 düzeylerine bakıldı. Yine bu doku homojenatlarında western blot analizi ile COX-2 ve iNOS protein miktarlarına, RT-PCR (gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) ile COX-2, iNOS ve mPGES-1(mikrozomal prostaglandin E sentaz 1) enzimlerinin mRNA düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined the in vivo effects of 6-shogaol and 6-gingerol during inflammation. These agents are subtracted from Zingiber Officinale Rosc. (Zingiberaceae) and have been widely used in the treatment of various inflammatory and oxidative diseases in traditional Chinese medicine. The experiments were performed on 36 ten weeks old Wister Albino type male rats which are provided by Erciyes University Experimental and Clinical Research Center and their weights were ranging between 300 ± 25 grams. The subjects were categorized into six groups as controls, 6-shogaol, 6-gingerol, LPS (Lipopolysaccharide), LPS plus 6-shogaol, LPS plus 6-gingerol. Endotoxicity was created by applying 15 mg / kg LPS and the treatment groups received 4 mg/kg 6-gingerol and 6-shogaol intraperitoneally. Blood serum levels of TNF-α (Tumor necrosis factor alpha), IL-1β (Interleukin 1 beta), IL-6 (Interleukin 6), IL-10 (Interleukin 10), NO (Nitric oxide) and PGE2(Prostaglandin E2) were measured. The activities of COX-(Cyclooxygenase-2) and iNOS(Inducible nitric oxide synthase) enzymes and the levels of PGE2 were examined on the kidney and liver tissues of animals.