Modelling of the binding of TRPV1 receptor to capsaicin, capsazepine and related agonists and antagonists
TRPV1 reseptörünün kapsaisin, capsazepin ve ilgili agonistler ve antagonistlere bağlanmasının modellenmesi
  1. Tez No: 603742
  2. Yazar: BÜŞRA İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHU AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kapsaisin, acı biberde bulunan doğal bir bileşik ve dorsal kök gangliyonlarında bulunan Vanilloid reseptör protein olan TRPV1'in bir agonistidir. TRPV1 acı ve ısı algılanmasından sorumlu proteindir. Kapsazepin, sentetik bir bileşik ve TRPV1'in ilk bilinen antagonistidir. Kapsazepin, kapsaisinin TRPV1'e bağlanmasını engelleyerek protein aktivasyonunu ve ortaya çıkan ağrı hissini önler. Bu çalışmada, kapsaisin ve kapsazepinin farklı şekilsel yapıları, hangi yapıların en düşük bağlanma enerjisini verdiğini bulmak ve benzer konformasyonlardaki analog moleküllerin sonuçlarını gözlemlemek için Autodock4 kullanılarak rigid docking ile TRPV1 proteininin aktif bölgesine yerleştirilir. Kapsaisin ve kapsazepinin rigid docking konformasyonları yapılır ve sonuçların tutarlılığı analog molekül bağlaması ile karşılaştırılarak kontrol edilir. Bu amaçla, çalışma için analog molekül olarak resinferatoksin, gingerol, nonivamide, nordihydrocapsaicin ve 6-şogaol agonistleri ve sb-366791 antagonisti seçilmiştir. Gingerol, şogaol, dihydrocapsaicin, nonivamide ve sb-366791 yerleştirme sonuçlarına göre benzer bağlanma enerjilerine sahiptir. Nordihydrocapsaicin ve resiniferatoksin, kapsaisin benzeri konformasyonlarda daha iyi bağlanma enerjileri vermiştir. Genel olarak, tüm analog moleküllerin protein ile daha fazla hidrojen bağı yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Capsaicin is a natural compound found in hot pepper and is an agonist of the receptor protein TRPV1 (Transient Receptor Potential Vanilloid) in dorsal root ganglia. TRPV1 is responsible for pain and heat perception. Capsazepine is a synthetic compound and is the first known antagonist of TRPV1; it interferes with the binding of capsaicin to TRPV1 in order to prevent protein activation and the resulting pain sensation. In this study, multiple conformations of capsaicin and capsazepine are docked to the active site of TRPV1 protein with rigid docking by Autodock4 to find which conformations give the lowest binding energy. We also observe analog molecule results in similar conformation conditions. The consistency of the results is checked by comparison with analog molecule binding. Agonists like resiniferatoxin, gingerol, nonivamide, nordihydrocapsaicin, and 6-shogaol and antagonist; sb-366791 is chosen as the analog molecules. The docking results of gingerol, shogaol, dihydrocapsaicin, nonivamide, and sb-366791 had similar binding energies. Nordihydrocapsaicin and resiniferatoxin gave better binding energies in their capsaicin-like conformations. In general, all analog molecules are observed to make more hydrogen bonds with the protein.