İç kulak anomalisi olan koklear implant kullanıcılarında koklear implant sonuçları
The results of cochlear implantation in the inner ear malformations
  1. Tez No: 408484
  2. Yazar: ELVAN ONAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, bilateral total işitme kaybı nedeniyle koklear implantasyon uygulanan iç kulak anomalili hastaların operasyon bulguları, operasyon sonrası takipleri ve işitsel performanslarını analiz etmek amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: Materyal Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda koklear implantasyon operasyonu uygulanan, konjenital işitme kayıplı, radyolojik olarak görüntüleme yöntemlerinde iç kulak anomalisi saptanan 55 hasta değerlendirildi. Hastaların 2 si ortak kavite, 6'sı inkomplet partisyon tip I, 2'si koklear hipoplazi, 12'si inkomplet partisyon tip II, 26'sı geniş vestibüler akuadukt, 7'si semisirküler kanal aplazisi olan hastalardı. Hastaların intraoperatif bulguları, postoperatif komplikasyonları ve işitsel algı performansları değerlendirildi. Ayrıca bu kriterlere uyan, operasyon sonrası en az 12 ay eğitimine devam eden 30 hastanın işitsel performansları analiz edildi. Bu hastalar koklear anomalisi olan (grup I) ve vestibüler anomalisi olan (grup II) hastalar olarak 2 gruba ayrıldı. Anomalisi olmayan kontrol grubu (grup III) ile kıyaslandı. Performansların değerlendirilmesinde dinlemenin gelişim profili ve anlamlı işitsel deneyim skalası testleri kullanıldı. Bulgular: İç kulak anomalisi olan hastaların işitsel algı testleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hastaların dinlemenin gelişim profili testinde, grup I hastalarının işitsel performanslarının, grup II ve grup III' e göre ilk ayarlama, 1.ay, 3.ay, 6.aylarda istatistiksel olarak anlamlı olmasa da (p>0.05) daha yavaş seyirli olduğu, 12. ve 18. aylarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu (p0.05). Hastaların anlamlı işitsel deneyim skalası test performanslarında, her 3 grubun da performans gelişim eğrilerinin sürekli yükselen tipte olduğu görüldü. Grup II ve grup III performansının anlamlı bir farklılık göstermediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed to analyze intraoperative and postoperative findings, auditory performance of the patients who had inner ear malformations and were treated with cochlear implants due to bilateral total hearing loss. Material and Method: Fifty five patients were evaluated who had cochlear implantation with radiologically detected inner ear malformations and total hearing loss congenitally at Otorhinolaryngology Department of Cukurova University Hospital. Malformations included 2 common cavity, 6 incomplet partition type I, 2 cochlear hypoplasia, 12 incomplet partition type II, 26 large vestibular aqueduct and 6 semisircular canal aplasia. Intraoperative findings, postoperative complications and auditory perception performences were evaluated. Auditory performences were analyzed in thirty of fifty-five patients which had at least twelve months rehabilitation after cochlear implantation. These patients were divided to two groups who have cochlear malformations (group I) or vestibular malformations (group II) and were compared with normal bony labyrinth anatomy control group (group III). Listening progress profiles and meaningful auditory integration scale tests were used to determine performences. Results: Comparison between the listening progress profiles test performence of the groups at first fitting, 1st, 3rd, 6th month it was lower but there were no statistically significant differences in group I than the other groups (p>0.05). But at 12th and 18th month listening progress profiles test performence of group I was significantly lower than other groups (p0.05). Meaningful auditory integration scale test performences were increasing in time for all patients. There were no statistically significant differences between MAIS performences of group 2 and 3 (p>0.05). Comparation between the performence of groups at first fitting, 3rd, 6th, 12th and 18th month were not statistically significant in group I(p>0.05) but were lower than the other groups.