Vestibuler migren hastalarında dizabilite seviyelerine göre denge, kognisyon, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Definition of balance, cognition, physical activity and quality of life related to disability levels in vestibular migraine patients
  1. Tez No: 408493
  2. Yazar: NAZİYE ŞENYUVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Vestibüler migren (VM) hastalarında denge, kognisyon, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeyinin baş dönmesi olmayan migrenliler ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması, dizabilite seviyesinin bu işlevler üzerine etkisinin incelenmesidir. YÖNTEM: Çalışmaya VM tanısı alan 32 hasta ile benzer yaş-cinsiyette 32 migren hastası ve 31 sağlıklı birey katıldı. Denge değerlendirmesi Balance Evaluation Systems Test (BEST) ile, baş dönmesi ve baş ağrısı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile, baş dönmesine bağlı dizabilite seviyesi Baş dönmesi Engellilik Envanteri (BEE) ile, kognisyon Stroop testi ile, fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFFA) ile, yaşam kalitesi seviyesi SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ile değerlendirildi. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, medeni durum ve eğitim düzeyi açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Baş ağrısı şiddeti migrenlilerde, VM hastaları ve sağlıklı bireylerden, baş dönmesi şiddeti VM grubunda migrenliler ve sağlıklılardan anlamlı olarak daha yüksekti (p0.0167). SF- genel algı, SF-fiziksel, SF-sosyal parametrelerinde VM ile sağlıklı kontrol grubu arasında anlamlı fark olup (p0.0167). Stroop 1, 2, 4, 5 ve stroop etkisi parametresinde VMlilerin değerleri sağlıklılardan anlamlı olarak daha düşük (p0.0167). Migrenliler ile sağlıklılar arasında sadece Stroop 4 ve Stroop etkisi parametresinde anlamlı fark görüldü (p0,0167), VM ve migren grubunun değerleri sağlıklı gruba göre (p=0,000) anlamlı olarak daha düşüktür. SONUÇ: VM hastalarında, migrenlilere göre denge ve yaşam kalitesinin bozulduğu, sağlıklı bireylere göre de denge, yaşam kalitesi, kognisyon ve fiziksel aktivite düzeyinin bozulduğu, migrenlilerin ise sağlıklılara göre denge, kognisyon ve fiziksel aktivite düzeyinin bozulduğu tespit edildi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: vestibüler migren, dizabilite, kognisyon, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare the balance, cognition, physical activity and quality of life levels of vestibular migraine patients with migraineurs without vertigo history and healthy subjects, and to examine the effects of disability level on these functions. MATERIAL-METHOD: The study consisted of 32 vestibular migraine patients, 32 migraineur and 31 healthy subjects with similar sex and age. Balance functions were assessed with Balance Evaluation Systems Test (BEST), dizziness and headache severity with Visual Analogue Scale (VAS), disability related to dizziness with Dizziness Handicap Inventory (DHI), cognition with Stroop test, physical activity level with International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), quality of life level with SF-36. RESULTS: There was no statistical significant difference between three groups in terms of age, gender, height, weight, marital status and education levels (p>0,05). Headache severity was higher in migraineurs than vestibular migraineurs and healthy subjects (p0.0167). These 3 parameters were were lower in VM patients than healthy subjects (p0.0167). Stroop 1, 2, 4, 5 parameter and Stroop effect were worse in vestibular migraine patients rather than healthy subjects (p0.0167).