Vestibüler migren hastalarında akupunktur noktalarına onabotulinumtoksin a uygulaması
Onabotulinumtoxin a application to acupuncture points in vestibularmigraine patients
- Tez No: 876415
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL NECDET ARDIÇ, PROF. DR. EYLEM TEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Vestibüler migren, migren öyküsü olan bir kişide görülen denge sistemi bozukluğudur. Baş dönmesi hissi tek başına veya yoğun baş ağrısı ve mide bulantısı gibi diğer migren semptomlarıyla birlikte ortaya çıkabilir. Vestibüler migren tedavisinde standart bir yaklaşım olmayıp, asıl amaç migren ataklarını azaltmaktır. Bu amaçla sistemik ve lokal tedaviler uygulanmaktadır. Botulinum toksin uygulaması ve akupunktur da etkinliği onaylanmış lokal tedavi yaklaşımlarındandır. Bu çalışmanın amacı vestibüler migren hastalarında akupunktur noktalarına uygulanan botulinum toksinin vestibüler semptomlar, baş ağrısı, depresyon ve kütanöz semptomlar üzerindeki etkisini incelemektir. BARANY topluluğu tarafından belirtilen kriterlere bağlı kalarak, vestibüler migren veya olası vestibüler migren tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar vestibüler test paneli sonuçlarına göre patoloji saptanan ve saptanmayanlar olarak gruplandırıldı. Katılımcılara migren engellilik değerlendirme ölçeği (MIDAS), Baş Dönmesi Engellilik Envanteri-Tarama Formu (DHI-S), Vertigo Semptom Skalası-Kısa Form (VSS-SF), Depresyon Anksiyete Stres ölçeği (DASS-21) ve Allodini Semptom Kontrol Listesi (ASKL) formları dolduruldu. Uygulamada her hastaya toplam 50 ünite Onabotulinum toksin A enjeksiyonu akupunktur noktalarına uygulandı. Botulinum toksini uygulanan hastalar birinci ay, üçüncü ay ve altıncı ayda tekrar değerlendirildi. Hem üçüncü hem de altıncı ay sonuçlarında başlangıç değerlerine göre MIDAS, VSS-SF, DHI-S DASS-21 VE ASKL değerlerinde istatistiksel anlamlı fark olduğu görüldü. Migren vestibülopati ile birlikte patolojik vestibüler test sonuçlarının olmasının botulinum toksin uygulama sonrası iyileşmeyi değiştirmediği ve istatistiksel anlamlı bir fark yaratmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Vestibular migraine is a balance system disorder seen in individuals with a history of migraines. The sensation of dizziness can occur alone or along with other migraine symptoms such as severe headache and nausea. There is no standard approach to the treatment of vestibular migraine; the primary aim is to reduce the frequency of migraine attacks. For this purpose, both systemic and local treatments are applied. Botulinum toxin application and acupuncture are among the locally approved treatment approaches. The aim of this study is to investigate the effect of botulinum toxin applied to acupuncture points on vestibular symptoms, headaches, depression, and cutaneous symptoms in patients with vestibular migraine. Patients diagnosed with vestibular migraine or probable vestibular migraine, based on the criteria specified by the BARANY society, were included in the study. Patients were grouped based on whether or not pathology was detected in their vestibular test panel results. Participants completed the Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS), the Dizziness Handicap Inventory-Screening Form (DHI-S), the Vertigo Symptom Scale-Short Form (VSS-SF), the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), and the Allodynia Symptom Checklist (ASKL) forms. In the application, a total of 50 units of Onabotulinum toxin A were injected into acupuncture points for each patient. Patients who received the botulinum toxin were re-evaluated in the first, third, and sixth months. In both the third and sixth month results, there was a statistically significant difference in MIDAS, VSS-SF, DHI-S, DASS-21 and ASKL values compared to baseline values. It was concluded that pathological vestibular test results, along with migraine vestibulopathy did not change the improvement after botulinum toxin application and did not create a statistically significant difference.