İş sağlığı ve güvenliği kapsamında kalite yönetimi uygulanan hastanelerin doğumhanelerinde çalışan güvenliği ve çalışan güvenliğini etkileyen nedenler
Factors affeccting the occupational health and safety of healty personell in the delivery room of the hospital that implementation of quality management
  1. Tez No: 408495
  2. Yazar: MEHTAP AKÇAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONAY İNCEBOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, İzmir ilinde kalite yönetimi uygulanan dört kamu hastanesinin doğumhanelerinde çalışan ebe ve hemşirelerin yaşadığı iş kazaları, yakalandıkları meslek hastalıklarının neler olduğu, iş kazası geçirme ve meslek hastalıklarına yakalanma sıklığı ve bunları etkileyen nedenlerin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, İzmir ilindeki dört kamu hastanesi doğumhanelerinde çalışan 91 ebe ve hemşire oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, bağımsız t testi, lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Tüm analizler için iki yönlü p değeri kullanılmış ve p değeri 0,05'in altında ise istatistiksel açıdan anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Elde edilen verilere göre 91 çalışanın 59'u (%62,6) son beş yıl içinde en az bir iş kazası geçirmiş, 52'si (%57,1) meslek hastalığına yakalandığını belirtmiştir. Doğumhane çalışanlarında yakalanılan meslek hastalıklar ve oranları; %41,5 bel ağrısı, %41,5 varis, %41,5 stres, %40,7 el bilek ağrısı, %42,9 boyun ağrısı %14,3 panik atak, %12,1 lateks alerjisi, olarak belirtilmiştir. Çalışanların iş kazası nedenleri, (%91,2) yoğun iş temposu, (%87,9) uzun çalışma saatleri, (%67,0) stres olarak belirtmiştir. Sonuç: Doğumhane çalışma ortamında, en sık görülen iş ile ilişkili sağlık sorunu bel ağrısı, varis ve el bileği ağrısı, en sık görülen iş kazası nedenleri yoğun iş temposu ve uzun çalışma saatleridir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim bu sorunların azalmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the frequency and causes of the health accidents and occupational diseases of midwifes and the nurses working in the delivery room of state hospitals that applied quality management in Izmir. Methods: The sample of research was composed of 91 midwifes and nurses who work in the delivery room of four state hospitals in Izmir. A survey is used as a method of data collection. For statistical analyses of the data, descriptive statistics, independent t test, Chi-square test for binary comparisons, and logistic regression for multiple comparisons were used. For all analyses two-way p value was used a p value of