Kronik kalp yetmezliği olan geriatrik hastalarda fonksiyonel kapasiteyi belirleyen faktörler
Determinants of functional capacity in geriatric patients with chronic heart failure
- Tez No: 408509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KARADİBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kronik kalp yetmezliği olan geriatrik hastalarda fonksiyonel kapasiteyi belirleyen faktörleri incelemektir. Yöntem: Çalışmaya New York Kalp Birliği'nin sınıflamasına göre evre II-III-IV kronik kalp yetmezliği tanısı alan 60 yaş üzeri, 547 olgu alındı. Hastaların fonksiyonel kapasitesi 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile, fiziksel aktivite düzeyi Duke Aktivite Statü İndeksi (DASI) ile, yorgunluk ve dispne algısı Modifiye Borg Skalası ile, yaşam kalitesi Minnesota Yaşam Kalitesi Anketi ile, depresyon durumu Geriatrik Depresyon Skalası (GDS) ile değerlendirilmiş veriler kullanıldı. Buna ek olarak kalp yetmezliğine özgü semptom, bulgu ve komorbid faktörler sorgulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların 330'u erkek (%60.3), 217'si kadın (%39.7) kronik kalp yetmezliği olan geriatrik hastalardı. Kronik kalp yetmezliği evreleri NYHA sınıflamasına göre 133'ü evre II (%24.3), 355'i evre III (%64.9), 59'u evre IV (%10.8)'ten oluşmaktaydı. 6DYT'inde yürünen mesafe ortalaması erkek olgularda 289.05 ±121.34, kadın olgularda 218.88 ±113.16 idi. Kronik kalp yetmezliği olan geriatrik olguların fonksiyonel kapasitesini belirleyen parametreler incelendiğinde; bu olgularda yaş artışı ile 0.302, cinsiyet ile 0.18, diyabet varlığı ile 0.09, periferik arter hastalığı varlığı ile 0.084, yorgunluk algısındaki yükseklik ile 0.108, ödem şiddetindeki artış ile 0.116 ve yaşam kalitesindeki düşüş ile 0.094 kat fazla yürüme mesafesinde azalma olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Geriatrik kronik kalp yetmezliği hastalarında değerlendirilen parametreler içerisinde en fazla yaşam kalitesi, yorgunluk, ödem şiddeti, eşlik eden hastalıkların varlığı, cinsiyet ve yaşın fonksiyonel kapasiteyi olumsuz etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To identify the determining factors functional capacity (FC) in geriatric patients with chronic heart failure (CHF). Method: 547 patients who diagnosed as level II-III-IV CHF according to NYHA classification and upper than 60 years old, were included in the study. FC were assessed by“six-minute walk test (6MWT)”, the level of physical activity by“Duke Aktivity Status Index (DASI)”, fatigue level by“Modified Borg Scale”, quality of life by“ Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire (MLHFQ)”, depression by Geriatric Depression Scale (GDS). Additionally signs and symptoms specific to heart failure and comorbitiy factors were evaluated. Results: The population of the study consisted of 133(%24.3) level II, 355 (%64.9) level III and 59 (%10.8) level IV from the patients of whom 330 (%60.3) were male and 217 (%39.7) were female. The average of the distance which was walked in 6MWT were 289.05 ±121.34, for males and 218.88 ±113.16 for females. When the parameters which determine the FC in geriatric patients with chronic heart failure (CHF) were examined it was founded statistically significant that 0.302 with age increase, 0.18 with gender, 0.09 with diabet, 0.084 with having peripheral artery disease, 0.108 with severity of fatigue, 0.116 with severity of edema increase and 0.094 times more decrease on 6MWD with QoL. Conclusion: It was observed in the parameters which were evaluated in geriatric patients with CHF, mostly QoL, fatigue, gender, edema severity, age and comorbidities affected the FC adversily.