Development of limb lengthening mechanisms used in orthopedic surgery
Ortopedik cerrahide kullanılan boy uzatma mekanizmalarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 408511
  2. Yazar: BORA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Bioengineering, Biotechnology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ekstremitede değişik nedenlere bağlı kısalık insan hayatını fonksiyonel ve psikolojik olarak kötü yönde etkileyebilecek bir sorundur. Bu tip hastaların estetik ve fonksiyonel bir ekstremiteye sahip olabilmeleri için ortopedik cerrahide kullanılan bir çok yöntem bulunmaktadır. Yakın zamana kadar, ekstremite uzatmalarında intramedüller çiviler tek başına kullanılamamakta ve bir eksternal fiksatör yardımı ile uzatma işlemi gerçekleştirilmekte idi. Ancak eksternal fiksatörlerin kullanılmasında çeşitli komplikasyonların varlığından dolayı, eksternal fiksatör kullanımına gerek duymadan uzatma sağlayabilecek intramedüller çivilerin geliştirilmesi üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, daha önce yapılan çalışmalar doğrultusunda mevcut sorunların ve komplikasyonların ortadan kaldırılması ve mümkün olduğu müddetçe , ikinci bir cerrahi müdahale yapılmadan, söz konusu ekstremitede kullanılan intramedüller çivinin boyu uzatılarak, mevcut olan ve daha sonra da ortaya çıkacak boy farkının ortadan kaldırılması amacıyla, uzamayı sağlayacak yeni bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, electromekanik olarak aktive olan yeni bir intramedüller çivi tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu intramedüller çivi sistemi, ekstremite uzatmasını ihtiyaca göre hem mekanik, hem de elektronik olarak gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Klinik koşullara göre çalışma şekli değiştirilebilmektedir. Ayrıca bu durum, sistemin biri arızalandığında (mekanik veya elektromik) diğeri ile uzatmaya devam edilebilmesi açısında avantaj sağlamaktadır. Sonuç olarak, geliştirdiğimiz sistemin, halen kullanılmakta olan boy uzatma sitemlerine göre, çalışma prensibi, uygulama kolaylığı, kontrollü uzama, hasta mobilitesi ve tedavi süresinin kısalığı gibi avantajları olduğu düşünülmektedir. Sistemin uygulamadaki başarısı, yapılması planlanan in-vivo hayvan deneylerinde irdelenecek ve alınacak sonuçlara göre gerekli iyileştirmeler yapılarak insan üzerinde uygulamaya hazır hale getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Shortness of an extremity due to different causes is an issue that may adversely affect human life functional and psychologically. There are many methods used in orthopedic surgery for such patients in order to have a functional and aesthetic limb. Until recently, intramedullary nails could not be used alone and limb lengthening was being performed with the help of an external fixator. However, due to the presence of various complications in the use of external fixators, alot of studies have been performed on the development of intramedullary nail which can provide extension without the need of external fixators. In this study, in the light of previous studies, it is aimed to develop a new expandable intramedullary system, providing lengthening in order to remove previous problems and complications and to annihilate leg length discrepancies at present and future without second surgical intervention as far as possibble by lenghtening the intramedullary nail. To this end, a new electromechanically active intramedullary nail has been designed and generated. The intramedullary nail system was designed to perform extremity lengthening both mechanically and electronically according to the requirement. The function status can be changed at any time depending on the clinical conditions. This also provides an advantage that if any one (mechanic or electronic) fails, the lengthening process can continue with the other. Consequently, it is evident that the system we developed have advantages in respect of the present leg lengthening systems, like operation princible, easiness of application, controlled lengthening, patient mobility and shortness of treatment duration. The success of the system at practice will be examined with in-vivo animal experiments and according to the results, it will be ready for use on human by performing necessary restorations.