Non- spesifik bel ağrısı olan ve olmayan yaşlı bireylerde postüral kontrol, denge performansı, mobilite düzeyi, fiziksel aktivite düzeyi, düşme ve düşme korkusunun karşılaştırılması
Comparison of postural control, balance performance, mobility, physical activity, fall and fear of falling between elderly people with and without non-specific low back pain
  1. Tez No: 408512
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Non-spesifik bel ağrısı olan ve olmayan yaşlı bireylerde postüral kontrol, denge performansı, mobilite düzeyi, fiziksel aktivite düzeyi, düşme ve düşme korkusunun karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmaya non-spesifik bel ağrısı olan 33 (ortalama yaş: 71,60±4,32 yıl), bel ağrısı olmayan 34 (ortalama yaş: 71,58±5,06 yıl) olmak üzere toplamda 67 yaşlı birey katıldı. Hastaların ağrı şiddetleri ve engellilik düzeyleri sırasıyla Visual Analog Skalası ve Oswestry Engellilik İndeksi ile değerlendirildi. Postüral kontrol ve düşme riski Biodex Balance Master SD ile ölçüldü. Katılımcıların denge performansları, mobilite düzeyleri, fiziksel aktivite düzeyleri ve düşme korkuları sırasıyla Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UAFAA)-Kısa Formu ve Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) ile değerlendirildi. Bulgular: Statik Postüral Stabilite Testi'nin tüm parametreleri (Genel Stabilite İndeksi (p=0,001), Antreoposterior Stabilite İndeksi (p=0,001), Mediolateral Stabilite İndeksi (p=0,011)) non- spesifik bel ağrılı grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Diğer postüral kontrol testlerinden Dinamik Postüral Stabilite Testi ve Modifiye Klinik Duyu Entegrasyon Testi'nde gruplararası anlamlı farka ulaşılmadı (p >0,05). Non-spesifik bel ağrısı olan grupta, FUT mesafesi (p=0,001), ve UAFAA puanı (p=0,029) istatistiksel olarak düşük iken, ZKYT süresi (p=0,001) ve UDES puanı (p=0,003) istatistiksel olarak yüksekti. Sonuç: Non-spesifik bel ağrılı yaşlı bireylerde statik postüral stabilite, denge performansı, mobilite düzeyi, fiziksel aktivite düzeyi ve düşme korkusunun etkilendiği bulunmuştur. Yaşlı bireylerde meydana gelen olumsuz değişikliklerin yanında non-spesifik bel ağrısının da dikkate alınarak fizyoterapi programlarının planlanması ve uygulanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to compare postural control, balance performance, mobility, physical activity, fall and fear of falling between elderly people with and without non-specific low back pain (NSLBP). Method: A total of sixty seven individuals including thirty three patients with NSLBP (Mean age: 71,60±4,32 years) and thirty four individuals without low back pain (Mean age: 71,58±5,06 years), participated in the study. Patients' pain intensity and disability levels were evaluated with Visual Analog Scale and Oswestry Disability Index, respectively. Postural control and risk of falling were measured with Biodex Balance Master SD. Participants' balance performance, mobility and physical activity levels and fear of falling were evaluated with Functional Reach Test (FRT), Timed Up and Go Test (TUG), International Physical Activity Questionnare (IPAQ)- Short Form and Fall Efficiacy Scale-International (FES-I), respectively. Results: All parameters of Static Postural Stability Test (Overall (p=0,001), Anteroposterior (p=0,001), Mediolateral (p=0,011)) were found statistically higher in NSLBP group. There were no differences in Dynamic Postural Stability Test and Modified Clinical Test of Sensory İntegration on Balance. While FRT score (p=0,001) and IPAQ score (p=0,029) were found statistically lower in NSLBP group, TUG duration (p=0,001) and FES-I score (p=0,003) was found statistically higher. Conclusion: Static postural stability, balance performance, mobility, physical activity, and fear of falling have been found to be affected in older people with non-specific low back pain. It is important to consideration of NSLBP besides the negative changes that are occurring in elderly people, at planning and performing of physiotherapy programs.