Butillenmiş hidroksi toluen (BHT)'nin karaciğer dokusu glutatyon metabolizması ile ilişkili enzimler üzerine etkileri
The effects of butylated hydroxy toluene (BHT) on enzymes associated with liver tissue glutathione metabolism
- Tez No: 408519
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mean S, Butillenmiş hidroksi toluen (BHT)'nin karaciğer dokusu glutatyon metabolizması ile ilişkili enzimler üzerine etkileri. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van 2015. Bu çalışma, farklı doz butillenmiş hidroksi toluen (BHT)'nin rat karaciğer dokusunda glutatyon seviyesi ve glutatyon ile ilişkili enzim aktiviteleri üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla planlandı. 250-300 g ağırlığında 47 adet dişi Wistar albino rat beş gruba ayrıldı. Kontrol (n=7, K), I. Grup ( n=10, 250 mg/kg BHT), II. Grup ( n=10, 500 mg/kg BHT), III. Grup ( n=10, 1000 mg/kg BHT) ve IV. Grup (n=10, 1500 mg/kg BHT). BHT, I. ve II. Grupdaki ratlara 28 gün, III. ve IV. Gruptaki ratlara son 4 gün oral olarak uygulandı. Serum örneklerinde ALT, AST ve LDH enzim aktiviteleri otoanalizörde, karaciğer dokusunda GSH seviyesi ve GPx, GST, GR enzim aktiviteleri ELISA da ticari kit kullanılarak ölçüldü. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığı zaman, serum örneklerinde III. ve IV.
Özet (Çeviri)
Mean S, The effects of butylated hydroxy toluene (BHT) on enzymes associated with liver tissue glutathione metabolism. YuzuncuYil University, Institute of Health Sciences, Department of Biochemistry, MSc Thesis, Van, 2015. This study was planned in order to determine the effects of butylated hydroxy toluene (BHT) at different doses on of the enzyme activities associated with glutathione metabolism and glutathione level in rat liver tissue. 47 female Wistar albino rats weighing 250-300 g were divided into five groups including Control (n=7, K), Group I (n=10, 250 mg/kg BHT), Group II (n=10, 500 mg/kg BHT), Group III (n=10, 1000 mg/kg BHT) and Group IV (n=10, 1500 mg/kg BHT). BHT was applied orally to the rats in Group I and II for 28 days and in the last 4 days in Group III and IV. ALT, AST and LDH enzyme activities in serum samples by autoanalyser, GSH levels and GPx, GST, GR enzyme activities in liver tissue by ELISA were measured using with commercial kit. It was found that when compared with the control group, in serum samples increased at a statistically significant rate ALT enzyme activities in Groups III. and IV.