Septisemia neonatorumlu buzağılarda klinik, sağaltım ve bazı parametreler üzerine karşılaştırmalı araştırmalar
Comparative studies on the clinic, treatment and some other parameters in calf with neonaltol brosshoca
- Tez No: 91523
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİNKAYA ŞENDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
75 6 ÖZET Bu çalışma ishalli buzağıların bazı klinik, hematolojik ( Eritrosit ve lökosit sayılan, hematokrit ve hemoglobin değerleri ) ve biyokimyasal ( Serum sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, fosfor, total protein, albumin, globulin, bilirubin, üre, kreatin, glikoz, laktat, SGOT, SGPT düzeyleri ) parametrelerini gözden geçirmek, tedavi grupları oluşturarak enrofioksasin ve gentamisin sülfat + sülfanamid + trimetoprim antibiyotik kombinasyonunun tedavideki etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 60 baş ishalli buzağı kullanılmış ve buzağılar 20' şer başlık 3 gruba ( A, B ve C grupları ) bölünmüştür. Tüm gruplara destek tedavisi uygulanmıştır. Destek tedavisinde; sıvı tedavisi ( laktatlı Ringer solüsyonu, 50 ml/kg, IV ), oral süt ( 1 lt/10kg, PO ) ve vitaminler ( A vitamini 45.000 U/kg ve E vitamini 7,5 mg/kg, İM ) verilmiştir. A grubundaki buzağılara, gentamisin sülfat ( 7,5-10 mg/kg, İM ), sülfadiazin ( 50 mg/kg, PO ), trimetoprim ( 10 mg/kg, PO ), B grubunda ki buzağılara enrofioksasin ( 1 mg/kg, İM ) uygulanmıştır. C grubunda ki buzağılara herhangi bir antibiyotik uygulaması yapılmamış, sadece destek tedavi ile yetinilmiştir. Tedaviler 3 gün boyunca sürdürülmüştür. Tedavi süresince antibiyotik kullanılan A ve B gruplarındaki buzağılarda % 90 oranında iyileşme saptanırken, C grubu buzağılarında iyileşme oram % 5 bulunmuştur. Antibiyotik uygulanan buzağılarda anılan parametreler düzeylerinde fizyolojik sınırlara doğru eyilim gözlenmesine karşın antibiyotik almayan buzağıların aynı parametrelerinin düzeyleri normal sınırlardan daha da uzaklaşmıştır. Sonuç olarak, destek tedavisinin hastalığın iyileşmesi için yeterli olmadığı, bunun yanında geniş spektrumlu antibiyotiklerin de kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çalışmada kullanılan antibiyotiklerin bu hastalıkta ki tedavi etkinliklerinin benzer olduğu, birinin diğerine herhangi bir üstünlüğünün bulunmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
76 7 SUMMARY This study was performed on those calves with diarrhoea in order to review the parameters of some clinical haematological ( the number of erythrocyte and leucocyte, the value of haematocrrt and haemoglobin ) and biochemical ( the level of serum sodium, potassium, cloride, calcium, magnesium, bicarbonate, phosphorus, total protein, albumin, globulin, bilirubin, urea, creatinine, glucose, lactate, SGOT, SGPT ). Forming the treatment group, it was also aimed to compare enrofloxacin and the combination of gentamicin sulfate + sulfonamide + trimethoprime on effect of treatment. 60 calves with diarrhoea were used and those calves devided three groups ( 20 calves for each group. Groups called A, B and C ). Supplementary treatment was applied to all groups. In this supplementary treatment; fluid medication ( Ringer solution, 50 ml/kg, IV ), oral milk ( 1 lt/10kg, PO ) and vitamins ( vitamin A 45.000 U/kg and vitamin E 7,5 mg/kg, IM ) were administered. In calves divided in group A, gentamicin sulfate ( 7,5-10 mg/kg, IM ), sulfadiasine ( 50 mg/kg, PO ), trimethoprime (10 mg/kg, PO ) were applied. Furthermore the group called B enrofloxacin ( 1 mg/kg, IM ), applied. However in the group called C, any antibiotic medication was performed but supplementary treatment. There medication were carried out for three days. 90 % improving was detected in groups of A and B during the treatment. However this rate was only 5 % in group C. It was observed that there was a decline towards physiological level in calves exposed to antibiotic application. However the same parameters in those group without having antibiotic was out of normal physiological level. Consequently it was assumed that supplementary medication was not enough itself, but wide spectrum antibiotic remained necessary with of supplementary application. Furthermore it was also revealed that the antibiotics used had the same effect and there was not superiority on those antibiotics.