Porselen alt yapı metallerinin yüzey pürüzlülüğü ve oksit tabakası kalınlığına farklı üretim tekniklerinin etkisi
Influence of porcelain framework metals and production techniques on surface roughness and oxide film layer thickness
- Tez No: 408522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ MURAT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı; porselen alt yapı metallerinin yüzey pürüzlülüğü ve oksit tabakası kalınlığına farklı üretim tekniklerinin etkisini incelemektir. Çalışmamız için 6 grupta (n=15) toplam 90 adet metal alt yapı kullanıldı. Bu alt yapıların üretilmesinde döküm, CAD/CAM ve selektif lazer sinterleme yöntemleri kullanıldı. Üretim sonrası üretici talimatları doğrultusunda Al2O3 partikülleri ile kumlama işlemleri gerçekleştirildi. Hazırlanan grupların yüzey pürüzlülük ölçümleri kontak profilometresi ile ölçüldü. Titanyum ve krom-kobalt grupları için önerilen fırınlama programlarında oksidasyon fırınlamaları yapıldı. İkiye kesilen örnekler otomatik zımpara makinasında sırasıyla 240, 400, 600, 800, 1000 ve 1200 gritlik zımparalarla zımparalandı. Yüzey hazırlığı biten örnekler ultrasonik temizleyicide distile su ile temizlendi. Örneklerin SEM analizi yapıldı. SEM analizi fotoğraflarındaki oksit tabakasının kalınlık ölçümü yapıldı. Bu ölçümün standardizasyonu için fotoğraftaki oksit tabakasının kenarlarının ilk 1 cm inden ölçüm yapılmadı. Kalan görüntüden birbirine eşit mesafedeki üç noktadan kalınlık ölçümü yapıldı. Bu üç değerin aritmetik ortalaması ile o örneğe ait oksit tabakası kalınlığı hesaplandı. Çalışma sonuçlarında kullanılan materyalin ve üretim yönteminin yüzey pürüzlülüğü ile oksit tabakası kalınlığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. En yüksek yüzey pürüzlülüğü krom-kobalt grubunda elde edilirken, en kalın oksit tabakası titanyum grubunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate influence of porcelain framework metals and production techniques on surface roughness and oxide film layer thickness. Totally 90 metal frameworks in 6 groups (n=15) were used in this study. Casting, CAD/CAM and selective laser sintering methods were used for producing the frameworks. After the producing, the samples were sand-blasted with Al2O3. Prepared samples surface roughnesses were measured with contact profilometer. Titanium and cobalt-chrome groups were fired through manufacturers instructions.Samples cut through in two pieces.. Samples abraded with 240, 400, 600, 800, 1000 ve 1200 gritlik SiC papers. Then ultrasonically cleaned in distilled water. SEM analysises were done. According to the study results, there is an istatistically significant effects of materials and production methods on surface roughness and oxide film layer thickness. Highest surface roughness value was observed in cobalt-chrome groups. The thickest oxide film layers were belonged to the titanium groups.