Alt yapı ve porselen arasındaki bağlantıya alternatif yüzey işlemlerinin etkisi
Effect of alternative surface treatments on substructure and porcelain bonding
  1. Tez No: 352772
  2. Yazar: SENİHA BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KÜLÜNK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kıymetsiz metal alaşımlarından nikel-krom (Ni-Cr) metal alt yapı üzerine uygulanan iki farklı yüzey kaplama materyalinin (titanyum nitrür (TiN) ve titanyum alüminyum nitrür (Ti,Al)N)) metal-porselen bağlantısı, metal-porselen arasındaki mikrosızıntı ve restorasyonun rengi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: 72 adet Ni-Cr örnek 50 ?m? lik alüminyum oksit (Al2O3) partikülleri ile kumlandıktan sonra birinci gruptaki örnekler kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı (n=24). Reaktif manyetik alanda sıçratma sistemi kullanılarak ikinci gruptaki örnekler TiN, üçüncü gruptaki örnekler ise (Ti,Al)N ile kaplandı. Yüzey işlemlerinin metal alt yapı yüzeylerinde oluşturduğu değişiklikler ve kaplama kalınlığı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Ardından tüm örneklere özel bir kalıp yardımıyla geleneksel veneer porseleni uygulandı. Bu aşamada her alaşım grubundaki örneklerin yarısı erken dönem bağlantı testine tabi tutuldu. Her gruptaki diğer örnekler ise 6000 kez termal devirlendirme işlemine tabi tutulduktan sonra uzun dönem bağlantı, mikrosızıntı ve renk analizi testleri uygulandı. Tüm gruplarda oluşan başarısızlık tipleri stereomikroskop ile değerlendirildi. Bulgular: Erken dönem ve uzun dönem bağlantı testine göre en yüksek bağlantı değerleri TiN kaplama grubunda elde edildi. Ayrıca SEM analizinde TiN kaplama materyalinin yaklaşık 1,55 ?m; (Ti,Al)N kaplama materyalinin ise 1,49 ?m kalınlığında olduğu gözlendi. Mikrosızıntı analizine göre, yaşlandırma öncesi ve sonrasında en yüksek ortalama değerler TiN grubunda elde edilirken, renk analizinde yaşlandırma işlemi sonucunda en fazla renk değişikliğinin TiN grubunda olduğu tespit edildi. Sonuç: Metal alt yapıların kaplanması metodu metal-porselen arasındaki bağlantı dayanıklılığı, mikrosızıntı ve restorasyonun sonuç rengi üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of surface coating of nickel-chromium (Ni-Cr) substructure with two different materials (titanium nitride (TiN), titanium aluminum nitride (Ti,Al)N)) on metal-porcelain bonding strength, microleakage between metal-porcelain and restoration color. Material and Method: After sandblasting with 50 ?m aluminium oxide (Al2O3) particles, the 72 pieces Ni-Cr samples were divided into 3 groups for the coating process (n = 24). Samples in the first group (control group) were not subjected to coating. The second group of samples were coated with TiN, the third group were coated with (Ti,Al)N using reactive magnetron sputtering technique. The surface changes and coating thicknesses were examined scanning electron microscope (SEM). Traditional veneering porcelain were applied on all the samples with the help of a special mold. At this stage, half of the each group were subjected to the early bonding test. The remaining samples were subjected to long-term bonding, microleakage tests and color analyze after being in the process of thermal cycles 6000 times. Failure types in each group were examined with stereomicroscope. Results: According to both term of bonding tests, the highest values were obtained from TiN coating group. In SEM analysis, approximately 1.55 ?m thickness of the TiN; 1.49 ?m thickness of (Ti,Al)N were observed. Also the highest microleakage values and the maximum color change were obtained from TiN. Conclusion: Coating the metal subtructure was found to be effective on metal-porcelain bonding strength, microleakage between metal-porcelain and color of the final restoration.