Gömülü diş foliküllerinde HPV, P16, P53, EBV, HSV1, HSV2, HHV8 ve Kİ67 varlığının araştırılması
Research the existence HPV, P16, P53, EBV, HSV1, HSV2, HHV8 and Kİ67 precancerous in impacted tooth follicle
  1. Tez No: 408527
  2. Yazar: SERAP KESKİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET NESLİHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Literatürde çeşitli virüslerin ağız kanserlerinin patogenezinde rol aldığı öne sürülmektedir. Ancak bu konu henüz tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı gömülü diş foliküllerinde olası prekanseröz viral markırların (HPV, HHV8, HSV1, HSV2, and EBV), p53 ve Ki67'nin varlığının araştırılmasıdır. 18 yaşından büyük 100 gönüllü hasta araştırmaya dahil edildi. Gömülü diş çekimi sonrasında diş folikülü çıkartılarak %10'luk formaldehit içinde fiske edildi. Histopatolojik ve immünohistokimyasal araştırma için HPV (HPV 8, HPV 11 ve HPV 18), p16 ( HPV 16), HHV8, HSV1, HSV2, EBV, p53 ve Ki-67 antikorlar kullanılmıştır. Ayrıca immünohistokimyasal sonuçların klinikopatolojik veriler (yaş, cinsiyet ve sigara içme durumu) ile ilişkisi Ki-Kare Testi ile değerlendirilmiştir. 55 erkek ve 45 kadın araştırmaya dahil edildi. Araştırmaya katılan hastaların yaşları 17-56 (ortalama:25) arasında değişmekteydi. Histopatolojik olarak inflamasyon, granülasyon dokusu ve psodöepitelyomatöz hiperplazi varlığı araştırıldı. Displazi veya neoplaziye rastlanmadı. İmmünohistokimyasal boyamada p16 %62 oranında, EBV %32 oranında ve HSV-1 %26 oranında pozitiflik saptanmıştır. Tüm vakalarda HPV, HSV-2 ve HHV-8 immünonegatiftir.
Özet (Çeviri)
It has been suggested that various viruses may play role in the pathogenesis of cancerous oral lesions in the literature. However, this topic has not been disclosed yet. The aim of this study was to investigate the presence of both possible precancerous viral markers (HPV, HHV8, HSV1, HSV2, and EBV), and p53 and Ki67 in the dental follicles of asymptomatic impacted teeth. A hundered healthy volunteers, older than 18 years old, included in the study. Dental follicles of extracted impacted teeth were excised and fixated in 10% formaldehyde. Histopathological and immunohistochemical examinations using HPV (containing HPV 8 and HPV 11), p16 (containing HPV 16), HHV8, HSV1, HSV2, EBV, p53 and Ki67 antibodies were carried out. Also, the immunohistochemical results were correlated with the clinicopathological features (age, gender, and smoking habit) by Chi-square test statistically. 55 of the patients were male, and 45 were female. The age of patients ranged from 18 to 56 (mean: 25) years. Histopathologically, inflammation, granulation tissue, and pseudoepitheliomatous hyperplasia were detected. No dysplasia or neoplasm was observed. 62% of the cases were positive for p16, 32% were positive for EBV, 26% were positive for HSV1, immunohistochemically. All cases were immunonegative for HPV, HSV2, and HHV8.