Er,Cr:YSGG lazer ve bazı koruyucu uygulamaların deneysel kök çürükleri üzerine etkileri
Effects of Er,Cr:YSGG laser and other preventive treatments on root caries prevention
  1. Tez No: 408526
  2. Yazar: GÜLNUR IŞIL TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; Er,Cr:YSGG lazer, NaF verniği, Teethmate Desensitizer (TMD), ve bunların kombine uygulamalarının insan gömülü yirmi yaş dişlerinin kök dentinleri üzerindeki çürük önleyici etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Toplam 98 diş örneği randomize olarak 7 gruba ayrılmıştır (n=14). Grup 1: Negatif kontrol (hiçbir işlem uygulanmamış sağlam dentin), Grup 2: Pozitif kontrol (hiçbir koruyucu uygulama yapılmadan yalnızca pH döngüsüne maruz bırakılarak deneysel çürük oluşturulan grup), Grup 3: %5 NaF verniği, Grup 4: TMD, Grup 5: Er,Cr:YSGG lazer, Grup 6: lazer+NaF, Grup 7: lazer+TMD. Kök dentinine tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından negatif kontrol grubu dışındaki bütün gruplar 18 gün boyunca pH döngüsüne tabi tutuldu ve deneysel başlangıç çürüğü oluşturuldu. pH döngüsü sonrası örneklere enine kesit mikrosertlik testi uygulandı; örneklerin yüzey analizleri SEM ve AFM ile yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde varyansların homojenliği için Leven yöntemi, çoklu karşılaştırma test yöntemi olarak Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the preventive effects of Er,CR:YSGG laser, 5% NaF varnish, Teethmate Desensitizer (TMD) and their combinations on root dentin demineralization in vitro. 98 human third molar collected and than divided into 7 groups: Group 1: no treatment/intact dentin (negative control), Group 2: only pH cycling group/artifical caries (positive control), Group 3: 5% NaF varnish, Group 4: TMD, Group 5: Er,Cr:YSGG laser, Group 6: laser+NaF, Group 7: laser+TMD. After preventive treatments were done, samples submitted to 18 days of pH cycling. And then cross-sectional microhardness testing was performed. Surface morphology is analyzed by SEM and AFM. Statistical analyses were done by Levene's Test for Homogeneity and Tukey's Studentized Range test.