Proje yönetim perspektifinde Haliç Atık Su Tüneli
Golden Horn Wastewater Tunnel from the project management perspective
  1. Tez No: 408538
  2. Yazar: NURDOĞAN KABACAN
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Proje yönetimi uygulamaları özellikle büyük projelerde, proje kapsamındaki işlerin zamanında ve eldeki mevcut kaynaklarla verimli bir biçimde bitirilmesi için gerekmektedir. Proje yönetimi bir süreç yaklaşımı olarak işlerin zamanında ve sınırlı bir bütçe ile bitirilmesi ile ilgilidir. Büyük projelerde proje yönetimi uygulanması böylece önem kazanmaktadır. İSKİ Güney Haliç II Atıksu Tüneli İnşaat Projesi de oldukça büyük çaplı bir projedir. Bu projede proje yönetimi uygulamaları yapılmıştır. Bu kapsamda projede hızlı kazıcıların (TBM – EPBM) kullanılması sağlanmıştır.Diğer tünel açma yöntemleri incelendiğinde ve var olan çalışmalar göz önüne alındığında atıksu tüneli açma projelerinde TBM'in kullanılması daha hızlı ve pratik olması açısından tercih edilmiştir.Yine yapılan çeşitli tetkiklerle kazıların kolay gerçekleştirilmesi için gereken tedbirler alınmış, böylece yapılan çalışmalarda etkinlik kazanılmıştır. İSKİ Güney Haliç II Atıksu Tüneli İnşaat Projesi'nin uygulamasından da görüldüğü gibi proje yönetimi bilgi ve pratikleri projelerde çok fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Project management implications are needed especially in big projects for finishing the works in its due time and with current sources on hand productively with in the project scope. As a process approach, project management is related on finishing the works in due time and with a limited budget. In this way implementations of project management in big projects gain the importance.“İSKİ Güney Haliç II Atıksu Tüneli İnşaat Projesi”(ISKI Southern Golden Horn II Wastewater Tunnel Construction Project) is a quite large-scale big project. In this project, project management implications have been performed. Within this scope fast excavation machines (TBM – EPBM) have been used. When the other opening of tunnel methods examined and the existing studies took into consideration, in the project of opening waste water tunnel, the usage of TBM is prefered for being faster and more practical. Also with made several examinations, required precautions for making easy excavations have been provided, in this way productivity in preformed works has been gotten. As it's seen in the execution of“İSKİ Güney Haliç II Atıksu Tüneli İnşaat Projesi”too, project management and its practices provide many benefits in executed projects.