ABD'nin son dönem Türkiye dış ve iç politikaları hakkındaki çatışmaları
United States late in Turkey external and internal policies about the work
- Tez No: 408551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'nin, bağımsız bir görüntüsü olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletlerinin yakın bir müttefiki olduğu konusunda herhangi bir şüphe bulunmamaktadır. Türkiye aslında, çoğu ülkeden farklıdır hem resmi bir müttefik, hem de Amerika Birleşik Devletleri'nin zaman zaman zorlu ilişkiler yaşadığı bir ülkedir. Bu gerçekliğin kökeninde, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı olan derin ve kısmen iktidarın asimetrisinin bir sonucu olan güvensizliği yatmaktadır. İkili ilişkileri gelişmesi açısından özellikle Amerika'nın, Türkiye'nin görüşlerini önemsemesi ve kendi başına değil de, Türkiye'yi de dinlemesi hem iki ülke açısından diplomatik sorun yaşanmasına engel olur hem Türkiye'de ki Amerika sempatisinin artmasına önemli ölçüde katkı sağlar. Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, ortak bir stratejik çerçeve çizmek ve ortak çıkarlarının olduğu çekirdek meselelerde uzun süreli perspektif oluşturmak için uluslararası siyaset ve ulusal güvenlik kuruluşları arasında sık ve rutin görüşmeler de yapılmalıdır. Bu çalışmamızda detaylarıyla ABD-Türkiye ilişkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Turkey has an independent image in the U. S. there is no doubt that Turkey is an close ally. Turkey in fact, differs from other countries as an formal ally and having some times challenging relationship with U.S. In the origin of this reality it is lieing behind the government's policy and feeling insecure to U. S. Especially the United States in terms of bilateral relations development, Turkey's views trifle, and not on its own as well, listening Turkey as well as to prevent the experienced diplomatic problem in terms of both. The two countries provides a significant contribution to the rise of the American sympathy in Turkey.Turkey and the United States, to draw a common strategic frame and to create a long-term perspective in internal issues which has mutual benefits, there should be a frequent and routine relations between international politics and national security agencies. In this study, the US-Turkey relations were discussed in detail.