Turkish adaptation and validation of Spielberger's State Anger Scale
Spielberger'in Durumluk Öfke Ölçeğinin Türkçe'ye uyarlaması ve geçerlilik çalışması
- Tez No: 408560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE SİNE EGECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, 18-31 yaş arası üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklem kullanılarak Spielberger'in Durumluk Öfke Ölçeği'nin psikometrik özelliklerini araştırmayı amaçlamıştır. Ölçeğin güvenirliği ve geçerliliği, iç tutarlılığı, faktör analizi yapısı,eşdeğer (parallel) form güvenirliği ve deneysel çalışmaya bakılarak incelenmiştir. Ölçeğin orijinal faktör yapısına uygun olarak, bu çalışmada da tek faktörlü bir ölçek yapısı elde edilmiştir.Ayrıca, erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla durumluk öfke repor ettikleri görülmüştür.Önceki çalışmalara benzer olarak, bu çalışmada da Novaco Öfke Ölçeği ve Durumluk Sürekli Öfke Ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Yapı geçerliliğini test etmek amacıyla, 60 üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklemle, hayalleme ile öfkelendirme yöntemi kullanılarak deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Çalışamnın sonucunda, deney ve control grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, gelecekte yürütülecek öfke çalışmalarında ve öfkeli insanları tanılamak amacı ile klinik ortamlarda kullanılabilecek, Durumluk Öfke Ölçeği'nin güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the psychometric properties of the Turkish version of the State Anger Subscale of Spielberger's State Trait Anger Expression Inventory using a sample of Turkish undergraduate students aged 18 to 31 years. The reliability and construct validity of the State Anger Subscale were addressed by examining the internal consistency, factor analytic structure, and concurrent and contruct validity. Supporting the validity of the scale, one factor structure underlying the original form was replicated. Moreover, boys were found to be more angry than girls. Similar to the previous studies, a statistically significant relation between the State Trait Anger Expression Inventory and Novaco Anger Scale was also detected. Investigating construct validity of the study, an experimental design was conducted with a sample of 60 participants andanger induction by using imagination as an experimental manipulationwas done. A significant difference between experimental and control group was found. Depending on these findings, the State Anger Subscale provided to be a reliable and valid assessment tool for future research and for clinical practice to identify angry people in Turkey.