Prediction of prenatal attachment in expectant mothers
Anne adaylarında doğum öncesi bağlanmanın yordanması
- Tez No: 408562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma doğum öncesi bağlanmanın yordanması üzerine temellendirilmiştir. Bu kapsamda üç adet yordayıcı değişken bulunmaktadır; bu değişkenler, çocukluk dönemi ebeveyn tutumları, çocukluk çağı örselenmesi ve hamilelik sürecinde adaptasyon olarak kabul edilen doğum öncesi dönemde kendini değerlendirme olarak tanımlanmıştır. Diğer bir deyişle doğum öncesi bağlanmanın yukarıda söz edilen değişkenler tarafından yordanması incelenmektedir. Bu çalışmayla, doğum öncesi bağlanma alanında Türkiye'de ve evrensel temelde yeterli çalışma bulunmadığı dikkate alınarak; detaylı, açık ve uygulanabilir sonuçları olan bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında anket yöntemi ile araştırma yapılmıştır; anket dört farklı ölçekten oluşmaktadır. Bu ölçekler; Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ), Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu ve Doğum Öncesi Bağlanma Ölçeği'dir. Araştırma kapsamında 12 ve 38 hafta arasında gebe 150 kadına anket uygulaması yapılmıştır. Data analizleri ile elde edilen uygulama sonuçları kapsamında, ebeveyn tutumları, çocukluk çağı travma ve kendini değerlendirme değişkenlerinin alt faktörleri kapsamında, doğum öncesi bağlanma üzerinde anlamlı bir yordama etkisinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca eğitim durumu, aylık gelir, planlanmış ya da planlanmamış gebelik olma durumu, ilk gebelik ve gebelik haftası gibi demografik özelliklerin de doğum öncesi bağlanmayı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fundamentally, this study is grounded prediction of prenatal attachment in second or third trimester of the pregnancy in terms of the predictors which are childhood trauma, parenting experience with own mother and readiness to both birth and motherhood. Primarily, this thesis project aims to make clear and detail research for prenatal process to make contribution since in Turkey there are few studies about prenatal attachment and psychological process in prenatal period regarding literature review. Survey method was prefered to assess the prenatal attachment and the questionnaire consists of four different scales which are Lederman Prenatal Self-Evaluation Inventory, Childhood Trauma Inventory (CTQ), Shortened Perceived Parental Rearing Styles Form (EMBU) and Prenatal Attachment Inventory. Moreover, the study was applied 150 expectant mothers whose gestational ages change between 12 weeks to 38 weeks. As regard to data analysis three variables which are parenting experience with own mother, childhood trauma and prenatal self-evaluation in terms of sub factors have a significant prediction on the prenatal attachment hierarchical way. Additionally demographics which are educational level, monthly income level, gestational age, being primiparaous/multiparous and planned pregnancy/unplanned pregnancy predict significantly prenatal attachment level of expectant mothers.