Dimensions of culture: Indulgence and restraint in academic life in Turkey
Kültürün boyutları kapsamında Türk akademik yaşamında hoşgörü ve kısıtlama
- Tez No: 408565
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki akademisyenlerin Geert Hofstede ve Michael Minkov tarafından geliştirilen Kültürel Boyut Modeli'nin son boyutu olan“Keyif ve Kısıtlar”kapsamında incelenmesi ve akademik dünyanın kültürel anlamda bir incelemesini yapmaktır. Akademisyenlerin ülkenin kültürel yapısı ve kodları ile ne kadar uyumlu ve anlamlı olduğu Hofstede'nin bu son boyutu kapsamında incelenmiştir. Akademisyenlerin çalışma yılları, çalıştıkları üniversiteler ve çalışma alanları ile cinsiyetlerinin boyut üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the academic life in Turkey in order to examine the cultural structure of the academicians with the help of 6 Dimension Model of Culture developed by Geert Hofstede and Michael Minkov. This study focuses the final dimension of the study, which is called“Indulgence and Restraint”The cultural dimensions apply in country level. With this research we will be able to see whether the academic life in Turkey shows similarity with the county scores and if so on what level. The experience, the institutions, the fields of study and gender of academicians are studied and some relations with the dimensions are discovered.