Transgenerational trauma: Autonomy, anger and somatization between children of traumatized and non traumatized parents
Travmanın kuşaksal aktarımı: Ebeveyni travma yaşamış ve travma yaşamamış çocukların bağımsızlaşma, öfke ve somatizasyon açısından incelenmesi
- Tez No: 408564
- Danışmanlar: DR. SERKAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma travmanın kuşaksal aktarımını, aileden bağımsızlaşma, öfke ve somatizasyon boyutları ile incelemektedir. Araştırmanın örneklemini 1980 askeri darbesini travmatik olarak yaşamış kişiler ve onların çocukları oluşturmaktadır. Travmatik grup ebeveyni sağlıklı olan çocuklardan oluşan kontrol grup ile karşılaştırılmıştır. Travma grubu 65 ebeveyn ve 72 çocuktan ve karşılaştırma grubu 62 ebeveyn ve 70 çocuktan oluşmuştur. Çocukların yaşları 18-30 arasında değişmiştir. Sonuçlar, ebeveyni travma yaşayan çocukların, yaşamayanlara oranla ailelerinden daha bağımsız olduğunu ve daha fazla somatizasyon semptomlarına sahip olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, travmatik grup çocukları ebeveynin travma semptomlarının yoğunluğuna gore incelendiğinde, travmatik etkilerin yüksek olan grubun çocuklarının daha çok somatizasyon gösterdikleri ve öfke seviyelerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak travmanın kuşaksal aktarımının gerçekleştiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the transgenerational trauma transmission on second generation by examining autonomy, anger and somatization. The research sample consisted of traumatized parents and their children. The traumatized group was compared with the comparison group who were the children of non- traumatized parents. The participants of the traumatized group had 65 parents and 72 children and control group had 62 parents and 70 children. The ages of the children varied between 18 and 30. The data was collected through a self-report questionnaire. The results revealed that children of traumatized parents are more autonomous and exhibit higher somatization symptoms than children of non-traumatized parents. It was also found that children within the traumatized group showed higher levels of somatization and aggression as the intensity of parental trauma increased.