Internalizing and externalizing behavior problems in middle childhood: Roles of attachment and self perception
Orta çocuklukta içselleştirilmiş ve dışsallaştırılmış problem davranışlar: Bağlanma ve kendilik algısının rolü
- Tez No: 408580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE SİNE EGECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta çocukluk döneminde ana-babaya bağlanma güvenliği, kendilik algısı ve davranış problemleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın temel hedefi, algılanan popülarite ve algılanan fiziksel görünümün ana-babaya bağlanma güvenliği ve davranış problemleri arasındaki ilişkide aracı rollerini test etmektir. İncelemeler, bu ilişkilerin işleyişinde cinsiyetin rolüne de vurgu yapılarak, kızlar ve erkekler için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, ilk ve orta öğrenime devam eden 80'i kız, 70'i erkek 150 katılımcı oluşturmaktadır. Tek yönlü varyans analizleri yapılarak cinsiyet karşılaştırmaları yapılmıştır; ve regresyon analizleri yapılarak da aracı roller test edilmiştir. Sonuçlara göre, (1) kızlarda, algılanan popülarite, babaya olan bağlanma güvenliği ve içselleştirilmiş problem davranışlar arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmektedir; ve (2) erkeklerde, algılanan fiziksel görünüm, babaya olan bağlanma güvenliği ve içselleştirilmiş problem davranışlar arasındaki ilişkiye tümüyle aracılık etmektedir. Anne ele alındığında ise, sonuçlar anneye olan bağlanma güvenliğinin problem davranışlar için varyansın çoğunu açıkladığını ve kendilik algısının herhangi bir aracı rolü olmadığını göstermektedir. Bunlara ek olarak, tek-yönlü varyans analizi sonuçları, kızların erkeklerden daha yüksek düzeylerde anneye bağlanma güvenliğine sahip olduğunu ve kendilerine yönelik daha olumlu atıfların daha yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Tüm bu sonuçlar, orta çocuklukta içselleştirilmiş ve dışsallaştırılmış problem davranışlara giden yolların kızlar ve erkekler için farklılaştığını ortaya koymaktadır. Değişkenler arası ilişkilerde, anneye olan bağlanma güvenliği varyansın büyük çoğunluğunu açıklıyor olsa da, babaya bağlanmanın da bu ilişkilerde rolü olduğu vurgulanmıştır. Sonuç olarak, algılanan popülarite, sosyal olarak beğenilme ve fiziksel görünüm ve atıfların babaya olan bağlanma güvenliği ve içselleştirilmiş problem davranışlar arasındaki ilişkide kilit bir rol oynadıkları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between parental attachment security, self perception and behavior problems of children in middle childhood. The main purpose was to test the mediator roles of self perceptions, specifically, perceived popularity and perceived physical appearance, in the relationship between perceived parental attachment security and behavior problems. Gender differences in these pathways were emphasized; hence, boys and girls were investigated separately. The sample consists of primary and secondary school students (Males = 70, Females = 80). Boys and girls compared by conducting one-way analysis of variance and mediator roles were for tested by conducting series of regression analysis. According to results, (1) perceived popularity is a partial mediator in the relationship between attachment security with father and internalizing problems for girls; and (2) perceived physical appearance is a full mediator in the relationship between attachment security with father and internalizing problems for boys. In the case of the mother, the results yielded that perceived attachment security with mother was accounted most of the variance; so that, self perception could not operate as a mediator. In addition, one-way analysis of variance test revealed that girls demonstrate higher levels of attachment security to mother, and higher levels of positive attributions towards self, than boys. These results suggest that there are differential pathways for boys and girls, which lead to internalizing and externalizing problems. Although attachment security to mother was more effective in explaining the variance, the role of attachment to father was also highlighted by the findings. It is concluded that, perceived popularity and physical appearance has key roles within the relationship between the attachment to father and internalizing problems.