Political marketing and voting behavior in Turkey
Türkiye'de politik pazarlama ve seçmen davranışı
  1. Tez No: 408588
  2. Yazar: MUHSİN FUAT BAYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU CANAN SOKULLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Türkiyede politik pazarlama ve seçmen davranışını oluşturan parti bağlılığı, kişisel değerler, politik konularda duruş ile cinsiyet, yaş, gelir ve eğitim arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma, kişisel değerler ve politik konulardaki görüşlerden bir partinin nasıl yararlanabileceğini ve farklı hedef kitleleri için mesajlarını nasıl farklılaştırabileceğini göstermektedir. Geliştirilen bütünleşik model, seçmen değerlendirilmesinde parti bağlılığı, kişisel değerler, demografik değerler ile birlikte politik konulardaki düşünceleri de değerlendirmeye almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze political marketing and voting behavior in Turkey, namely the constituents of the voting behavior, being party identification, personal values, issue orientation and gender, age, income and education. This study shows how personal values and issue orientation can be utilized from a political party standpoint and how to pivot political messages for different target groups. The model developed within the study brings an integrative approach to voter evaluation and takes into consideration issue standing along with party identification, personal values, and demographics.