TV reklamlarındaki arketipsel karakterler üzerine bir model testi
Archetypal characters in TV ads: A model testing
- Tez No: 408590
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez kapsamında, TV reklam hikâyelerindeki karakterler arketipler çerçevesinde incelenmiştir. Arketipsel karakterlerin tüketiciyle arasındaki ilişkinin derecesini ölçmeye yönelik olarak“arketip rezonansı”ölçeği geliştirilmiştir. Arketip rezonansı kavramı, tüketicinin bir karaktere yönelik tanıdıklık, algılanan benzerlik, ilgi ve beğeni değerlendirmelerini içeren yapı olarak tanımlanmıştır. Karakterin temsil ettiği arketipin rezonans düzeyi, reklamın tüketiciyi içine çekme gücünü ifade eden kancalanma, tüketicide oluşan duygulanımsal tepkiler olarak sempati-empati ve reklama yönelik tutum (Aad) arasındaki etkiler Yapısal Eşitlik Modellemesi analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın 1. bölümünde katılımcıların (n=115) izledikleri TV reklamındaki arketipsel hikaye karakterlerini algıladıkları, arketip rezonansının tüketici ile reklamdaki hikaye karakterinin arasındaki ilişkiyi tanımlayıcı güvenilir bir ölçek olduğu, bazı arketipsel karakterlerin diğerlerine göre tüketiciyle arasında daha yüksek rezonans bulunduğu bulgulanmıştır. 2. bölümde katılımcılardan (n=168) toplanan veri doğrultusunda arketip rezonansının kancalanma ile, kancalanmanın empati ve reklama yönelik tutum (Aad) ile doğrudan pozitif bir ilişkisi olduğu yapılan YEM analiziyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze story characters in TV ads in terms of archetypes. Within the scope of the study an“archetype resonance scale”was developed to measure the degree of the relationship between the archetypal character and the consumer. The concept of“archetype resonance”was operationalized as a construct based on consumer's familiarity, perceived similarity, interest and liking towards the character. The relationships between archetype resonance, being hooked by the ad (level of absorption by the ad), sympathy and empathy as the affectional responses of the consumer and attitude toward the ad (Aad) was examined by applying Structural Equation Model analysis. In the first part of the study, findings show that participants (n=115) can perceive archetypes represented by story characters in TV ads, archetype resonance is a reliable construct to define the relationship between the archetypal character and the consumer, some archetypal characters resonate more with the consumers compared to others. In the second part of the study, data collected from the participants (n=169) reveal that there is a direct positive relationship between archetype resonance and being hooked by the ad, being hooked by the ad and empathy and attitude toward the ad (Aad).