The effect of tv advertisements of ulker toto and kinder surprisechocolates on turkish children
Ülker Toto ve Kinder Surprise çikolatalarının Türk çocukları üzerindeki TV reklamlarının etkisi'
  1. Tez No: 905480
  2. Yazar: SİNEM EYİCE BAŞEV
  3. Danışmanlar: PROF. TOM REEVES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of East London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ulker Toto ve Kinder Surprise çikolatalarının Türk çocukları üzerindeki TV reklamlarının etkisini inceleme amacıyla yapılan bir keşif çalışması olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, çocukların bir çikolatayı diğerine seçmelerini sağlayan faktörlerin neler olduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Araştırmanın tasarımı, hem pozitivist hem de fenomenolojik felsefelerin benimsenmesi nedeniyle karma yöntemler kategorisine girmektedir. Benimsenen yaklaşımlar doğrultusunda, araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmış ve bu da hem sayısal hem de metin bilgilerini toplamayı sağlamıştır. Sayısal bilgi, yarı yapılandırılmış bir tarzda oluşturulan bir anket aracılığıyla toplanırken, metin bilgisi çocukların TV reklamlarını izlerken, çikolataları seçmeleri istendiğinde, çikolataları açıp yedikten sonra saklanmış oyuncaklara ulaşmaları ve sonraki davranışları hakkında not alarak“izleyip seçme”yöntemiyle toplanmıştır. Örneklemi belirlemede çocukların erişilebilirliği çok önemli olmuştur; bu nedenle, araştırmacının öğretmen olarak çalışan bir akrabası çocuklara ulaşmasına yardımcı olmuştur. Araştırmanın yürütüleceği yer için okul müdüründen izin alınarak toplam 40 öğrenciden oluşan ikinci sınıf sınıflarından biri dahil edilmiştir. Seçim sırasında 8 yaşındaki çocuklar tercih edilmiştir çünkü bu yaştaki çocuklar daha fazla bilgi edinmiş olup, 8 yaş altındaki çocuklara göre daha az savunmasızdırlar. Bu nedenle, araştırmanın hedef kitlesi Türkiye'de yaşayan 8 yaşındaki tüm çocuklar olarak belirlenmiştir. Genel bulgular, TV reklamlarının çocuklar üzerindeki etkisini göstermektedir. Ancak, araştırma bulgularını değerlendirmek için bu çalışmanın sınırlamaları dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research designed as an exploratory study due to its convenience to use in achieving the aim of examining the effect of TV advertisements of Ulker Toto and Kinder Surprise chocolates on Turkish children and to find out what factors make children choose one of the chocolate to another. However, the way the research was designed fallen into the category of mix methodologies because both positivist and phenomenological philosophies were adopted in carrying out the research. In relation to the adopted approaches, both quantitative and qualitative methods were utilised in carrying out the research which means both numerical and text information were gathered. Numerical information was collected through a questionnaire which was formed in a semi-structured style and the text information was collected through“watching then choosing”method by taking notes regarding the behaviour of children when they were watching the TV advertisements, when they were asked to select the chocolates, when they opened, ate and reached the toys hidden in the chocolates and their behaviour afterwards. In the determining the sample, convenience of the children was very important so a relative of the researcher who works as a teacher helped in reaching the children and thus, as a place to conduct this study. With the permission of the principle, one of the second grade classes which have total of 40 pupils is included into this study. In the selection of the children, children at 8 years of age are chosen since children at this age have more acquired knowledge and they are less vulnerable when compared to children below 8 years of age. Therefore, population of this study is determined as all children who are 8 years of age and living in Turkey. Overall findings witnessed the affect of TV advertising on children. However, limitations of this study have to be considered to evaluate the research findings.