Organik ürünlerin uluslararası pazarlaması: Kırgızistan örneği
International marketing of organic products: Example Kyrgyzstan
  1. Tez No: 408664
  2. Yazar: SHAVKATBEK DJANİBEKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasında, organik ürünlerin uluslararası pazarlanmasında yöntem ve stratejilerin incelenmesi amaçlanmakta olup, uluslararası pazarlama çerçevesinde ?organik ürünlerin uluslararası düzeyde pazarlaması nasıl inşa edilir ve uygulanır?? sorusu cevaplandırılmaya çalışılacaktır. Örnek ülke olarak Kırgızistan seçilmiştir.Bir ürünün uluslararası pazarlamasında, öncelikle uluslararası pazarlama sürecinin bilinmesi ve ürünün iyi tanınması önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, birinci kısımda uluslararası pazarlama sürecine kısaca değinildikten sonra, organik ürün kavramı açıklanmakta ve bu ürünlerin uluslararası pazarlama süreci incelenmektedir.Son kısımda ise Kırgızistan'ın organik ürün potansiyeli ve bu ürünlerin uluslararası pazarlama olanakları ele alınmaktadır. Bu amaçla, öncelikle Kırgızistan hakkında genel bilgiler verilmekte, ülkedeki tarım yapısına değinilmekte ve ne tür organik ürünlerin üretilebileceği ve bu ürünlerin hangi pazarlarda rekabet avantajı yakalayabileceği incelenmeye çalışılmaktadır. Son olarak Kırgızistan için öneriler sunulmaktadır.Anahtar SözcüklerOrganik Ürün, Organik Ürünlerin Uluslararası Pazarlaması, Kırgızistan'ın Organik Ürün Potansiyeli, Organik Pamuk
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate availability of international marketing of organic products, as well as trying to find out how to build and apply international marketing of organic product in the international level. Kyrgyzstan is taken as a case study.Since it is important in international product marketing to have a good knowledge of international marketing process and of a product itself, so the information about the international marketing process is shortly stated in the first part and after concepts of organic products are explained and international marketing process of the these organic products is investigated.In the final section the production potential of organic product in Kyrgyzstan and the opportunities of marketing these products in international arena, is observed. So, firstly general information about Kyrgyzstan is took place, structure of agriculture of country is stated and what kind of organic products can be produced and what are the possible competitive advantages of these products in the various markets, are investigated. Lastly, proposals and suggestions for Kyrgyzstan are presented.Key WordsOrganic Product, İnternational Marketing of Organic Products, Kyrgyzstan?s Potential of Producing Organic Product, Organic Cotton