Maliye politikalarının etkinliği: Teori ve bir uygulama
Fiscal policy effectiveness: Theory and an application
  1. Tez No: 408665
  2. Yazar: SERKAN ERKAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TELATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İktisat politikalarının etkinliklerinin değerlendirilmesine yönelik bilimsel çalışmaların, son yıllarda ağırlıklı olarak para politikalarının etkinliğine ve asimetrik etkilerine odaklandıkları dikkate alındığında, maliye politikalarına ilişkin literatürün kısmen gözardı edilmesi iki gerekçeyle çelişkili olarak nitelendirilmektedir. Bu gerekçelerden ilki, her ne kadar etkinlikleri tartışmalı olsa da, politikacıların sıklıkla maliye politikası araçlarına başvurmakta olmalarıdır. İkinci gerekçe ise, maliye politikalarının taşıdığı ulusal niteliğin, özellikle Avrupa Para Birliği benzeri oluşumlara dâhil olan ülkeler açısından artmasıdır. Bu çerçevede, maliye politikalarının etkinliğine ilişkin kuşkuların yeniden gözden geçirilmesi önümüzdeki yıllarda oluşturulacak makro iktisat politikaları açısından oldukça fazla önem taşımaktadır.Maliye politikalarının etkinliğine ilişkin teorik literatür, politika aracının belirli bir andaki patika değerinde meydana gelecek değişmenin, reel GSYİH üzerinde yaratacağı etki ile ilgilenmektedir. Bu etkinin boyutu ve yönü Keynesyen teorinin öngörülerine uygunsa ve yapısı doğrusal ise maliye politikaları etkin olarak nitelendirilmektedir. Buna karşılık, söz konusu etki Keynesyen teorinin öngörülerine zıt ve yapısı asimetrik ise maliye politikalarının etkin olmadıkları ifade edilmektedir.Bu amaç ve kapsam doğrultusunda, 1989(1)-2005(1) döneminde Türkiye'de uygulanan maliye politikalarının etkinliğinin ve asimetrik etkilerinin değerlendirilmesini hedefleyen bu çalışmada, konuya ilişkin çok değişkenli bir GARCH modeli oluşturulmaktadır. Bu tercihin arkasında yatan en önemli neden, çok değişkenli GARCH modellerinin hem zaman içerisinde değişen korelâsyon katsayılarının hesaplanmasına, hem de ülkeye özgü koşulların irdelenmesine olanak sağlamalarıdır.Son tahlilde, çok değişkenli GARCH modelinden elde edilen korelâsyon katsayıları incelenen dönemde Türkiye'de uygulanan maliye politikalarının asimetrik etkiler yarattığını göstermektedir. Ek olarak, maliye politikalarının asimetrik etkilerinin Türkiye örneği için açıklanmasında özel tüketim harcamalarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The majority of academic studies intending to evaluate economic policies have been focused on the efficiency and the non-linearity of monetary policies in recent years. When this fact is taken into account, the partial omission of fiscal policy literature becomes obviously paradoxical due to two main reasons. First of all, policymakers frequently resort to fiscal policy measures although their effectiveness is in dispute. Secondly, many countries, notably the EMU countries, are left with fiscal policy as their only national macroeconomic policy instrument. Within this framework, clarifying the doubts about fiscal policy effectiveness becomes vital for the future macroeconomic policies.The theoretical concept of fiscal policy effectiveness is related to the size and sign of the change in real GDP after a fiscal policy shock. If the size and sign of this effect is coherent with the predictions of Keynesian theory and if the structure of this effect is linear, fiscal policies are accepted as effective. On the contrary, if the effect is adverse to the predictions of the Keynesian theory and its structure is non-linear then it is pointed out that the fiscal policies are not effective.Within this context, this study aims to evaluate the effectiveness and non-linear effects of fiscal policies which have been applied in Turkey in the period 1989(1)?2005(1). For this purpose a multivariate GARCH model is estimated. There are two reasons for this specific preference. First of all, multivariate GARCH models enable us to calculate time-varying correlation coefficients. Secondly, it is also possible to consider country-specific conditions by using model estimations.Finally, estimated correlation coefficients indicate that fiscal policies in Turkey caused non-linear effects during the selected sub-periods. Additionally, it is concluded that private consumption expenditures have an influential role in describing these non-linear effects.