Çocukluk çağında kronik florozisin kardiyak etkileri
Cardiac effects of chronic fluorosis in childhood period
- Tez No: 408682
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR, DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çocuklardaki florozisin kardiyovasküler sistem üzerine olan etkilerini, Pd, QTd, QTcd, kalp hızı değişkenliği ve EKO bulgularını inceleyerek araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla dental florozis saptanan 35 çocuk ile, 26 sağlıklı çocuk çalışmaya alınmıştır. Olguların dental tanısı bir pedodontist tarafından konulmuştur. Olguların öyküleri alınıp, fizik incelemeleri yapılmıştır. Böbrek fonksiyonları, elektrolitler, karaciğer fonksiyonları, lipid profilleri ve tam kan sayımları değerlendirilmiştir. İdrarda flor seviyeleri iyon elektrod metodu kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate effects of fluorosis on cardiovascular system in children by measuring Pd, QTd, QTcd, heart rate variability and studying echocardiography findings. Thirty-five children with dental fluorosis and twenty-six children as control group were included in this study. The dental diagnosis of the cases was established by a pedodontist. The medical histories were noted and physical examinations were performed. Blood samples were analyzed for renal functions, electrolytes, liver functions, lipid profile, and whole blood count. The fluoride levels in urine were measured by using the ion electrode method.