Sulfonilamid ve bazı türevlerinin titreşim özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Sulfonilamid and some derivates of the experimental and theoretical investigation of vibrational properties
  1. Tez No: 408733
  2. Yazar: NAGEHAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Benzenesulfonamide (C6H5SO2NH2), 4-Fluorobenzenesulfonamide (4-F-C6H4SO2NH2), 4-Methylbenzenesulfonamide (4-CH3-C6H4SO2NH2) moleküllerinin yapısal ve titreşimsel özellikleri ab initio Hartree-Fock (HF) ve yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) B3LYP, MPW1PW91 gen [N:6-31+g(2d), (N)H:dgdzvp2, S,O:cc-pvqz, C14:SV, C,H,F:6-311+g(d,p)] kullanılarak incelenmiştir. Ölçekli kuantum mekaniği (SQM) metodu ile hesaplanan titreşim modları temelinde toplam enerji dağılımı (TED) yapılmıştır. Titreşim frekanslarının hesaplanan ve ölçeklenen değerleri deneysel değerlerle karşılaştırılmış olup bu moleküller üzerindeki halojen substituent etkileri tartışılmıştır. Sonuç olarak bu moleküllerin geometrik parametreleri ve titreşim frekansları mevcut deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the structural and vibrational properties of Benzenesulfonamide (C6H5SO2NH2), 4-Fluorobenzenesulfonamide (4-F-C6H4SO2NH2) and 4-Methylbenzenesulfonamide (4-CH3-C6H4SO2NH2) molecules have been studied utilizing ab initio Hartree?Fock (HF) and density functional theory (DFT) employing MPW1PW91,B3LYP gen [N:6-31+g(2d), (N)H:dgdzvp2, S,O:cc-pvqz, C14:SV, C,H,F:6-311+g(d,p)]. The complete assignments were performed on the basis of the total energy distribution (TED) of the vibrational modes, calculated with scaled quantum mechanics (SQM) method. The vibrational frequencies were calculated and scaled values were compared with experimental values. The effects of the halogen substituent on the molecules are discussed. Finally, geometric parameters and vibrational frequencies were compared with available experimental data of the molecules.