Mobbing algısının çalışan performansı üzerindeki etkileri (Niğde ili bankacılık sektöründe bir uygulama)
The effects of mobbing perception working performance (A case study on banking sector in nigde province)
- Tez No: 509478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mobbing bireysel, örgütsel ve toplumsal açıdan derin olumsuz sonuçları olan olgulardan biridir. Ancak çalışanların bir kısmı mobbingi iş yaşamının bir parçası olarak değerlendirirken bir kısımda işlerini kaybetme korkularından mobbingi dikkate almamaktadırlar. Sosyal bir hastalık olan mobbing bireyin motivasyonunu ve yaratıcılığını yok ederek örğüt performansını düşürmektedir. Mobbing ve performans ilişkisini araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bankacılık sektöründe ise bu konuda yapılmış çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı bankacılık sektöründe çalışanların algıladıkları mobbing davranışları ile çalışanların performansları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Niğde ilinde kamu ve özel banka çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmaya 211 banka çalışanı katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların performans düzeyleri algıladıkları mobbing düzeyinden etkilenmektedir. Mobbingi çalışan performansı üzerinde istatistiki olarak anlamlı negatif bir etkisi bulunmaktadır. Bu bulgu alan yazındaki daha önceki bulgularla uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobbing is one of the states which has deep negative outcomes on individuals, institutions and the whole society. But while some of the employees evaluate mobbing as the natural result of work life, some others do not take it into account the fear of losing their jobs. As a social disease mobbing destroys individuals' motivations and creativeness decreasing institutional performance. There are limited researches on the relationship between mobbing and performance. On banking sector no research on this subjeckt has been found. The primary purpose of this research is to study the relation between mobbing and performance in banking sector. The universe of this study is employees of public and private bank in Niğde Province of Turkey. 211 employees participated in this research. Face to face questionnaires are used to gather data. According to results gathered in this research, employees' performance is predicted by employees' perceived mobbing level. Mobbing has a statistically significant negative effect on employees' performance. This result is consistent with former research in the field literature.