Örgütsel adalet algısının iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi: Ankara ilindeki sosyal güvenlik denetmenleri üzerine bir araştırma
Effect of organizational justice perception on job satisfaction and resign intention: Research on social security inspectors working in Ankara
- Tez No: 475902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAHİME DİLEK KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma; Örgütsel adalet algısının, iş tatmini ve işten ayrılma niyetini ne denli etkilediğini ortaya çıkarmak üzere, Ankara ilinde görev yapan sosyal güvenlik denetmenleri/denetmen yardımcıları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 200 kişiye yöneltilen anketlerden 191 kişinin geri dönmesiyle toplanılan verilerin analizi doğrultusunda ortaya konulan bulgular, daha önce örgütsel davranış ve yönetim konusunda yapılan araştırmaları destekleyici mahiyette olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular neticesinde, örgütsel adalet ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti boyutları arasında ilişki olduğu görülmüştür. Çalışma, örgütsel adaletin tüm alt boyutları ile iş tatmini (pozitif) ve işten ayrılma niyeti (negatif) arasındaki ilişkiyi doğrulamaktadır. Bu sonuç ile, çalışanların ödüllerin dağıtım karar ve yöntemlerinin adaletsiz olarak algıladığı örgütlerde, iş tatmininde bir azalma yaşanacağını ve bunun sonucu olarak da işten ayrılma niyetlerinin artacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study has carried out on the social security inspectors / supervisors who worked in the province of Ankara to find out how the perception of organizational justice affected the turnover intention and job satisfaction. For this purpose, findings from the analysis of the data collected with the return of 191 persons from 200 questionnaires were found to support the researches on organizational behavior and management. As a result of the findings, it has been found that organizational justice is related to the job satisfaction and turnover intention. The study confirms the relationship between all sub-dimensions of organizational justice and job satisfaction (positive) and turnover intention (negative).With this result, it is possible to say that in the organizations where the employees perceive the distribution decisions and methods of the awards as unfair, there will be a decrease in job satisfaction and as a result the turnover intention will increase.