Elektronik ticaret kullanımında tüketicilerin tercihlerini etkileyen faktörler
Affecting factors of consumer preferences in use of electronic commerce
- Tez No: 408783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Elektronik ticaret, internet ortamında satıcıların ve alıcıların ortak paydada buluştuğu mal ve hizmetlerin basit bir şekilde alınıp satıldığı ticaret ortamıdır. Elektronik ticaret, tüketicilerin ürün veya hizmet satın aldıkları her türlü elektronik ortam olarak nitelendirilse de televizyon, radyo, telefon vb. iletişim araçları üzerinden yapılan pazarlama ve satışların genelde abartılı ve yanıltıcı olması nedeniyle bu çalışmada ele alınmamış internet ortamından gerçekleşen pazarlama ve satışlar ile ilgili hususlara geniş yer verilmiştir. Günümüzde elektronik ticaret yaşamın her kademesinde kullanılmakta olup gelişen teknoloji ile hızlı gelişim süreci devam etmektedir. Elektronik ticarette tüketici davranışları ile davranışları etkileyen kişisel, psikolojik ve sosyo-kültürel faktörler önem arz etmektedir. Elektronik ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte tüketicilerin tercih ettiği sanal mağaza ürünlerinde kalite, sürat, garanti, kolaylık, müşteri memnuniyeti ve güvenirlilik gibi konuların önem kazandığı görülmektedir. Bu ürünlere günün her saatinde ulaşılarak, en ucuzu, en kısa sürede bulup, kıyaslama yaparak hızlı ve doğru kararlar vermek elektronik ticaret tercihini arttırmaktadır. Ayrıca tüketici, işyerinden, evinden ya da herhangi bir yerden mobil araçla internete giriş yaparak mekân ve zaman kavramı olmaksızın alışveriş yapabilmektedir. Bu çalışmada elektronik ticaretin hem tüketiciye hem de işletmeye sunduğu yararlar vurgulanmış olup dezavantajları ve tüketicilerin Elektronik ticaret üzerinden alışveriş yapmaktan kaçınma nedenleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce is a commercial arena in which sellers and buyers meet at a common point, goods and services are bought and sold in a simple manner in the internet environment. Even though electronic commerce is characterized as every kind of environment which consumers buy goods or services, sales and marketing done through television, radio, telephone etc are not included in this study since they are misleading and exaggerated. On the other hand, the points regarding sales and marketing conducted via the internet are mentioned vastly. Today, electronic commerce is being used in every sphere of life and with the developing technology, rapid development process is continuing. Consumer behavior and the personal, psychological or socio-cultural factors are important in electronic commerce. It is observed that; with the development of the e-commerce sector, the subjects such as quality, speed, guarantee, easiness, costumer satisfaction and reliability in the products of the virtual shops that consumers prefer are gaining importance. Reaching at these products at every hour of the day, finding the cheapest in the shortest amount of time, giving right and quick decisions by making comparison is increasing electronic commerce choice. Also the consumer can do shopping in his or her house, workplace or anywhere by connecting to the internet via a mobile tool without any time or place notion. This study has emphasized the benefits that electronic commerce offered both to the consumer and the business, the disadvantages of electronic commerce and the reasons why consumers avoid doing shopping via e-commerce are focused on.