Entelektüel sermayenin firma değeri üzerine etkisi ve bir uygulama
Effect of the intellectual capital on company value and an application
- Tez No: 408806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda BİST'de işlem gören ve“Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği'' kapsamında iştigal eden altı adet firma incelenmiştir. Araştırmamız firmalara ait entelektüel sermayelerinin ölçülmesini hedeflemekte olup, firmalar kapsamında sigortacılık sektöründeki entelektüel sermaye unsurlarının dağılımları ve ağırlıkları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ayrıca diğer sigorta şirketleri tarafından da işletmelerde var olan; ancak ya eksik kullanıldığı ya da keşfedilemediği ve iyi yönetilemediği için farkında olunmayan entelektüel sermayenin olduğu ve daha iyi bir şekilde yönetilmesi gerektiği konusunda da yardımcı olacağı düşünülmektedir. Çünkü entelektüel sermaye; firmaların gelecekteki stratejilerinin belirlenmesinde ve yönetilmesinde önemli bir göstergedir.Yöntem olarak Entelektüel Katma Değer Katsayısı Yöntemi (VAIC) seçilmiştir. Yöntemde kullanmış olduğumuz verilere ise Kamuyu Aydınlatma Platformu'na ait ”www.kap.gov.tr" adresinden ve firmalara ait kendi iç raporlarından ulaşılmıştır. İncelememiz sonucunda ise firmaların mali tabloların dışında bir entelektüel sermaye raporu da hazırlaması ve sigortacılık sektörünce beşeri sermaye katsayısının belirleyici olduğu anlaşılmıştır. Eksikliklerin giderilmesi yönünden ise; entelektüel sermaye üzerine yapılacak olan araştırmalarda daha uzun mali dönemler ve araştırma yapılacak olan sektör için yeterince firmanın seçilmesinin daha uygun olacağı gerekli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated six companies which are engaged to“Assurance, Reassurance and Retirement Companies Community of Turkey”and also integrated to BIST. Our study aims to measure companies' intellectual capital and to find out the relations about distribution and focus of intellectual capital factors in Assurance sector. Besides; it is thought that, this also helps and elicits blinded to intellectual capital in other insurance companies due to incomplete utilization, insufficient management and undiscovered skills which helps to understand necessity of better management. Since intellectual capital is an important indicator to see future strategies of company and to manage them. There has been decided to use Value of Accretion Intellectual Constant (VAIC) method. There has been reached to related information in companies' internal reports and Public Disclosure Platform's website“www.kap.gov.tr”in our method. As a result of our investigations; there has been found out that in assurance sector; not only financial tables but also preparing intellectual capital report is a decisive humane capital factor. At the perspective of eliminating deficiencies; necessity observed in intellectual capital research there needs to examine longer financial periods and enough companies at the sector which investigated is more applicable.