Profesyonelleşme olgusu ve mali müşavirler üzerinde bir uygulama
Professionalization: An application on financial advisers
- Tez No: 408805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Toplum, güven duyduğu meslek üyelerini ödüllendirir ve meslek mensubuna birçok ayrıcalık tanır. Meslek üyesi kazandığı ayrıcalıklar sayesinde arzuladığı gücün büyük bir kısmına sahip olur. Meslek üyesinin sahip olduğu güç toplumun mesleğe olan güveninden kaynaklanır. Bu sebeple birçok uğraş toplumun güvenini kazanarak toplumda bir yer edinebilmek ve prestijli konuma gelebilmek için meslekleşme çabası içine girer. Bu bağlamda, çalışmamızda uğraşların profesyonelleşmesi sürecini kapsayan profesyonelleşme olgusu ayrıntılı bir şekilde ele alınmış çeşitli araştırmacıların konu hakkındaki düşünceleri derlenmiş ve irdelenmiştir. Bununla birlikte profesyonelleşme unsurları muhasebe mesleği üzerinden incelenerek muhasebe mesleğinin ve Ankara'da çalışan muhasebe meslek mensuplarının profesyonelleşme düzeylerini belirlemeye yönelik bir alan çalışması yapılmıştır. Alan çalışması sonucunda sürece etki eden olumlu ve olumsuz faktörler ortaya konarak, mesleki profesyonelleşme hedefi doğrultusunda yapılması gerekenler tartışılmıştır. Tezin birinci bölümünde profesyonel meslek konusunda teorik zemin oluşturulmuş; ikinci bölümde, Türkiye'demuhasebe mesleği içerik ve süreç yönünden tanıtılmış; üçüncü bölümde ise Ankara'da muhasebe mesleğininprofesyonelleşme düzeyine yönelik nitel araştırmaya yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve öneriler üçüncü bölümde tartışılmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak muhasebe mesleğinin profesyonelleşme sürecindeki durumu ile ilgili doküman incelenmesi yapılmış; Ankara ilinde görev yapan muhasebe meslek mensupları ile anket formu kullanılarak muhasebe mesleğinin profesyonelleşme düzeyi, sürece etki eden olumlu ve olumsuz faktörler ortaya konmuştur. Araştırmanın sonucunda; muhasebe meslek mensuplarının profesyonelleşme düzeyinin ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte muhasebe mesleğine yönelik meslek örgütlerinin güçlendirilmesi buna bağlı olarak mesleğin etik kodlarının oluşturulmasına daha fazla önem verilmesi ve etik kurallara uyma yönünde yaptırımların arttırılması gerekmektedir. Böylece muhasebe meslek mensuplarının toplum gözünde itibar, güven ve öneminin artması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Many occupational jobs seek to transform into profeesion and to gain confidence of the society they operate in. In return, the society recognizes some privileges to any members of this profession and the professions derive most of their power from this mutual confidence. In this context, I have tried to explain the fact of professionalism in detail by highlighting academicians' ideas on the issue and criticizing them. Then, in specific, I have looked over process of professionalism by studying on accountants who reside in Ankara and conducted a survey on them to be able to determine level of their professionalization and used its consequences to lay down the factors that affecting the process in affirmative or negative way and then I made my assertion on what course of action should be followed on the target of getting more professionalism. Many documents have been searched to determine place of accountancy in the field of professionalism and used a standard form of survey to highlight the level of professionalism of accountant who reside in Ankara and factors affecting professionalization process in a positive or negative way. Results of the survey showed that level of professionalism in accountancy is above medium, however, it is observed that inefficient structure of professional unions of accountancy needs to be supported and it is indicated clearly that ethic codes and some enforcement rules to abide these codes should be introduced among the accountants to endow them with more reputation as more dependable and trusty in the society.