Giresun ilinin kentsel rekabet gücünün DOKA kapsamında incelenmesi ve değerlendirilmesi
The examination and evaluation of the urban competitive power of Giresun province within the scope of Eastern Black Sea Development Agency
- Tez No: 408820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsan doğasının gereği olan rekabet, ilerleme ve gelişme ile ilişkili olduğundan pozitif yönlü gelişme sürecidir. Küreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki değişimle birlikte ekonomik yapıda önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişimle birlikte ülke sınırları önemini yitirirken ülkelerarası rekabet yerini kentler arası rekabete bırakmıştır. Daha yüksek yaşam kalitesi ve daha iyi hizmet sunan, ayrıca yerli ve yabancı yatırımcıları kendine çekmeye çalışan kentlere rekabetçi kentler denilmektedir. Kentlerin diğer kentlere göre daha yüksek gelir ve istihdam seviyesindeki üretim gücü olan kentsel rekabet gücünün ölçülmesi, hem güçlü ve avantajlı yönlerinin hem de zayıf ve tehdit altındaki yönlerinin tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir. Kentsel rekabet gücünün ölçülmesi, kentlerin zayıf yönlerini geliştirme girişiminde bulunmasına, avantajlı yönlerini de sürdürülebilir hale getirmek için çalışmalar yapmasına imkan sağlar. Giresun ilinin kentsel rekabet gücünün Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı kapsamında incelenmesi ve değerlendirilmesi için“beşeri sermaye ve yaşam kalitesi”,“markalaşma becerisi ve yenilikçilik”,“ticaret becerisi”ve“erişilebilirlik”olmak üzere dört endeks altında toplam 35 değişken kullanılmıştır. Bu değişken değerler önce normalize edilmiş, daha sonra belirtilen formüller yardımı ile analiz edilmiştir. Bu analiz işlemi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı kapsamındaki 6 il için de yapılmıştır. Yapılan analizde Giresun ilinin DOKA içerisinde rekabet edebilirlik açısından üçüncü sırada kaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Competition, a requirement of human nature, is a positive development process since it is associated with progress and development. There have been significant changes in economic structure with the change in globalization and information technology. Along with this change, country borders have lost their importance and international competition has replaced with intercity competition. Competitive city is defined as a city offers higher quality of life and better services and attracts domestic and foreign investors. The measurement of urban competitive power, a sign of production power with higher income and employment compared with other cities, is important in terms of the determination of strong part, advantageous part, weak part and the part under threat of a city. The measurement of urban competitive power provides opportunity to the cities to improve their weak aspects and to make their advantageous aspects sustainable A total of 35 variables were used under 4 indexes namely“human capital and life quality”,“branding skill and innovation”business skills“ and ”accessibility" in order to examine and evaluate the competitive power of Giresun province within the scope of Eastern Black Sea Development Agency. These variables were normalized first, and then analyzed with the aid of specified formulas. This analysis process was made for 6 provinces within Eastern Black Sea Development Agency. As a result of analysis, Giresun is in the third place in terms of competitiveness within Eastern Black Sea Development Agency.