Fuzzy ideal topolojik uzaylar
Fuzzy i̇deal topological spaces
  1. Tez No: 408840
  2. Yazar: FADHIL ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun uygulamalarıyla ilgili genel bilgilere değindik. İkinci bölümde; ideal tanımından yararlanarak ideal topolojik uzayını tanımladık. Bu topolojiye bağlı lokal fonksiyonunu verdik. Üçüncü bölümde; fuzzy kümelere bağlı fuzzy topolojik uzaylarına ilgili bazı bilgiler verdik. Dördüncü bölümde; fuzzy ideal topolojik uzaylarıyla ilgili temel kavramları verdik. Daha sonra fuzzy semi-I-regülar küme, fuzzy regülar-I-kapalı küme, fuzzy *-mükemmel küme ve fuzzy ?*-kapalı küme olarak adlandırdığımız yeni küme kavramlarını verdik. Daha sonra fuzzy AI -küme, fuzzy ABI -küme, fuzzy BI -küme ve fuzzy I-local kapalı küme olarak adlandırdığımız yeni küme kavramlarını verdik. Sonra da fuzzy semi-I-regülar sürekli, FRIC-sürekli, fuzzy *-mükemmel sürekli ve fuzzy contra*-sürekli fonksiyon olarak adlandırdığımız yeni sürekli fonksiyon kavramlarını vererek fuzzy regülar-I-sürekli fonksiyonlarının ayrışımlarını elde ettik. Son olarak fuzzy AI -sürekli, fuzzy ABI -sürekli, fuzzy BI -sürekli ve fuzzy I-LC-sürekli fonksiyon olarak adlandırdığımız yeni sürekli fonksiyon kavramlarını vererek fuzzy AI -sürekli fonksiyonlarının ayrışımlarını elde ettik.Anahtar Kelimeler : fuzzy semi-I-regülar küme, fuzzy regülar-I-kapalıküme, fuzzy *- mükemmel küme, fuzzy τ*-kapalıküme, fuzzy AI -küme, fuzzy ABI -küme, fuzzy BIkümeve fuzzy I-local kapalı küme.
Özet (Çeviri)
This study cosist of four sections. In the first section, outlines of the topic regarding applications are discussed. In the second section, we defined topological space of ideal by using concept of ideal. We gave local function depending on this topology. In the third section, we reported some information about fuzzy topological spaces depending on fuzzy sets. In the fourth section, we gave the basic concepts regarding fuzzy ideal topological spaces. Then we gave new cluster concepts that we named as fuzzy semi-I-regular set, fuzzy regular-I-closed set, fuzzy * -perfect set and fuzzy ?* -closed set. Then we gave new cluster concepts that we named as fuzzy A/ -set, fuzzy AB/ -set, fuzzy B/-set and fuzzy I-local closed set. Then we obtained degradations of fuzzy regular -I-continous function by giving new constant functions that we named as fuzzy semi -I-regular continous, FR/C - continous, fuzzy *- perfect continous and fuzzy contra *-continous function. Consequently, we obtained degradations of fuzzy A/ - continous function by giving new constant functions that we named as fuzzy A/ -continous, fuzzy AB/ - continous, fuzzy B/ - continous and fuzzy I-LC -continous function.Key Words : fuzzy semi-I-regular set, fuzzy regular-I-closed set, fuzzy*- perfect set, fuzzy τ*- closed set, fuzzy AI -set, fuzzyABI -set, fuzzy BI -set and fuzzy I-local closed set.