Filistin'de gelirin üzerinden alınan vergilerin küresel gelişmeler ışığında değerlendirilmesi
Evaluati̇on of Palesti̇ni̇an i̇ncome tax system i̇n the li̇ght of globali̇zati̇on
  1. Tez No: 408843
  2. Yazar: AKRAM RAHHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son zamanlarda üretim faktörlerinin hareketi tüm ekonomik sınırları ortadan kaldıran küreselleşmeden dolayı artmıştır ve dünyada ülkeler arasında ekonomik bir rekabet ortaya çıkmıştır. Üretim faktörleri hareketindeki serbestlik sonucunda yüksek vergi oranları uygulayan ülkelerden düşük vergi oranları uygulayan ülkelere üretim faktörlerini taşımada bir artış olmuştur. Sonuç olarak, devletler ülkelerine üretim faktörlerini getirmek için vergi oranlarını düşürmede kendi aralarında rekabet etmeye başlamışlardır ki bu durum vergi rekabeti olarak bilinmektedir. Ayrıca, pek çok ülke, vergi gelirlerinde azalışa neden olan vergi sistemlerini vergi rekabeti koşullarına uyacak şekilde hızla değiştirmektedirler.Bu çalışma küreselleşme ışığında Filistin'de uygulanan gelir vergisi sistemini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Filistin gelir vergisi sistemi, gerçek kişi gelirlerini vergilendiren gelir vergisi ile kurum kazançlarını vergilendiren kurumlar vergisinden oluşmaktadır. Bulgularımız, Filistin'in bölgedeki en rekabetçi gelir vergisi sistemlerinden birini uyguladığını göstermektedir. Üretim faktörlerini çekmek ve uygun yatırım atmosferlerini yaratmak için düşük gelir vergisi oranlarının uygulanmasına rağmen, Filistin'e ait bölgelerde toplam yatırımların GSYİH içindeki payı azalmıştır. Filistin'de uygulanan vergi muafiyetleri ve istisnaları sistemi ve düşük vergi oranı neticesinde, gelir vergisinin GSYİH içindeki payı son 10 yılda değişim göstermemiştir ve bütçe açığı da artmıştır.Ayrıca teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkan elektronik ticaretin ve transfer fiyatlamasının vergilendirilmesi sorunları nedeniyle vergi kayıp ve kaçakçılığı artmıştır. Bu olumsuz sonuçların arkasındaki nedenler, siyasi ve ekonomik durumlardaki istikrarsızlık ve Filistinlilere karşı uygulanan İsrail işgalidir. İsrail işgali, mali ve ekonomik ambargo politikasını dayatmaktadır, dolayısıyla mal ve kişilerin hareketlerini engellemekte, bunun neticesinde politik ve ekonomik çalışmaların istikrarsızlığına neden olmaktadır. Filistin vergi kontrol sistemindeki yetersizlik ve çalışan kalifiye eleman sayısının az olması uygulanan vergi denetim sisteminin düzgün bir şekilde çalışamamasına neden olmaktadır. Vergi mükellefleri için sağlanan vergi teşvik primlerinde ve vergi kolaylıklarında, özellikle küçük ve orta boylu işletmeler bakımından yetersizlik yaşanmaktadır. Bunlara ek olarak, vergi denetiminde teknoloji kullanımdaki yetersizlikler de sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, the mobility of production factors has been increased because of globalization which, in turn, eliminates all economic borders and eventually it creates an economic competition between countries around the world. The freedom in production factors mobility leaded to an increase in the movement of production factors from countries that levy high tax rates to countries levy low tax rates. Consequently, countries started to compete between each other in relaxing their tax rates to bring the production factors to their homelands, which is known as tax competition. Furthermore, many countries accelerated to modify their tax systems to be suitable with the conditions of tax competition which causes budget deficits because of lack in tax revenues. As a result of these new concepts in tax competition start to rise up such as tax heaven and tax discrimination.This study aims at evaluating the applied income tax system in Palestine in light of globalization. Palestinian income tax system constitutes from taxes imposed on individual incomes and taxes imposed on corporation profits. Our findings show that Palestine applies one of the most competitive income tax systems in the region. Despite the application of a low income tax rates to attract production factors and to create suitable investment atmospheres, the percentage of total investment to Gross Domestic Product (GDP) in Palestinian territories has been decreased. As a result of applying the recent tax exemptions system and low tax rates, the percentage of income tax revenue to GDP has not been changed over the last 10 years and the percentage of budget deficit to GDP before having the financial aids has been increased. Moreover, the average of tax avoidance and tax evasions has been increased due to the recent technological development problems such as taxing electronic trade and transfer pricing transaction. These negative results are due to the Israeli occupation policy against Palestinian represented by imposing economical and financial siege and restrictions on goods and individuals mobility which lead to instability in political and economical situation, ineffectiveness of applied tax control system because of the lack in professional staff, the lack of tax incentives for taxpayers, especially for small and medium businesses and the lack of technology usage especially in tax control.