معالجة الديون المتعثرة في البنوك الإسلامية في فلسطين
Filistin'de ki islami bankalarda şüpheli alacakların incelenmesi
- Tez No: 912616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Din, Banking, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, İslami finans kurumlarında takipteki kredilerin olgusunu ve genel olarak bireylerin ve toplumun üzerindeki etkisini anlamayı amaçlanmıştır. Ardından, takipteki kredilerin olgusunu ele almak için gerçek Şeriat hükümlerine tabi olan çözümleri bulunmaya çalışılmıştır. İslami finans kurumlarının deneyimlerini ve takipteki kredilerin olgusunu ele almanın yollarını belirlemenin yanı sıra, Filistin İslami finans kurumlarının deneyiminin içinde özellikle korona salgını gibi krizler ışığında önerilen çözümleri ortaya koyulmuştur. Araştırmacı, bir açıdan tez konusunun çalışmasına daha derinden incelemek için bazı İslami finans kurumlarının performansını etkileyen performans göstergelerini analiz ederek, diğer yandan çalışmanın konusu ile ilgili verileri inceleyerek bilimsel analitik yaklaşımı izlemiştir. Bunu, bazı İslami bankalar ve finans kurumları için yayınlanan yıllık raporlardan incelenen verileri toplayarak yapılmıştır. İlave olarak, Filistin Para Otoritesi, Sermaye Piyasası Otoritesi ve diğerleri gibi düzenleyici otoritelerin raporlarının kullanılmasının yanı sıra, çalışmanın konusu ile ilgili kaynaklara ve referanslara göre revizyon edilmiştir. Çalışmanın sonunda, ele alınan bir takım sonuç ve öneriye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand the phenomenon of financial stumble in Islamic financial institutions and its impact on these institutions, individuals, and society in general. The study investigated solutions that address bad debts, which are regulated with the provisions of the Islamic Sharia'a as well as the ways to address the issue of bad debts. The study put forward the proposed solutions within Palestinian Islamic financial institutions, especially in the light of COVID-19 pandemic. Descriptive and analytical approach was adopted and analyzed the data of performance indicator of some Islamic financial institutions. The data were collected from annual reports published in Islamic banks and financial institutions, reports of Palestinian authority, such as The Capital Market Authority, and some references and sources related to the subject of the study. This study concluded a number of results and some recommendations that were addressed in this research.