Kürt sorunu: Kökeni gelişimi ve olası çözüm yollarının bir analizi
Kurdish problem: Origins development and an analysis of possible solutions
- Tez No: 408845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez, tarihsel kökeni ve gelişimini gözeterek, Kürt sorununun olası çözüm yollarını tartışmayı, çeşitli ülkelerde yaşanmış ulusal sorunların çözüm pratiklerini incelemeyi ve farklı çözüm yollarının kuramsal ve pratik bir analizini yapmayı amaçlamaktadır. Konunun tarihsel kökeni ve gelişimi ortaya konmuş, konuya dair akademik yaklaşımlar ve siyasi aktörlerin bakış açıları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Olası çözüm yollarının incelenmesinde ve analiz edilmesinde teorik çerçeveyi asimilasyon, ulusların kendi kaderini tayin hakkı, özerklik, federasyon, demokratik konfederalizm, çokkültürlülük, kültürlerarasılık ve anayasal vatandaşlık tartışmaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to discuss the projected solutions of the Kurdish Problem in the context of historical origins and development of issue by virtue of going on other practices with respect to problems of nationalities occurred in different countries and analyzing solutions through theoretical and practical framework. Historical origins and development of the issue has been exhibited and then, concerning academic approaches and views of the political actors have been analyzed in detail. Theoretical frames of discussion on the possible solutions and analysis have been constructed through the discussions of assimilation, right of nations to self-determination, federation, democratic confederalism, multiculturalism, interculturalism and constitutional citizenship.