Akut solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda Human Bocavirus prevalansının saptanması
Prevalance of Human Bocavirus in children with acute respiratory tract infection
  1. Tez No: 408851
  2. Yazar: GÜLNUR KESLER ŞENYAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada bölgemizde akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan çocuklarda Human Bocavirus sıklığının araştırılması ve özellikle yüksek koenfeksiyon oranları bildirilen HBoV'nin bölgemizdeki durumu hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır.Ekim 2009 ? Mart 2010 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmaya, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ile başvuran ve alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan, 57 kız-87 erkek çocuktan alınan toplam 144 hastaya ait boğaz sürüntü örnekleri dahil edilmiştir. Örnekler viral transport mediumlara konularak Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na ulaştırılmıştır. Örnekler çalışma gününe kadar -80°C' de saklanmıştır. Bu örneklerde HBoV varlığı DNA çip yöntemiyle ? CLART® Pneumovir DNA array assay (Genomica, Coslada, Madrid, İspanya)] araştırılmıştır.Çalışılan 144 örneğin 7'si yöntemden kaynaklanan sebeplerle çalışma dışı bırakılmıştır. Kalan 137 örneğin 29'unda (% 21.1) HBoV pozitif olarak saptanmıştır. Pozitif bulunan hastaların (13 kız, 16 erkek) yaş ortalaması 18.4 ay (yaş aralığı: 1 ay-7 yaş) olarak bulunmuştur. HBoV pozitif hastalardan 1'i Aralık, 6' sı Ocak, 8'i Şubat, 14'ü de Mart ayında hastaneye başvurmuştur. Pozitiflik saptanan hastaların 26' sında HBoV'ye eşlik eden en az bir başka virus varlığı tespit edilmiştir. Respiratuvar Sinsityal Virus-B %55' lik oranla HBoV ile birlikte en sık saptanan virus olup, bunu % 48.2' lik bir oranla parainfluenza-4, %37.9 ile human metapneumovirus-A ve %31 ile Respiratuvar Sinsityal Virus-A izlemektedir. Tek başına HBoV pozitifliği saptanan hastalar ile birden fazla etkenle enfekte hastaların klinik bulguları arasında herhangi bir fark saptanmamıştır.Çalışma grubumuzda HBoV sadece 3 hastada tek etken olarak, 26 hastada diğer solunum yolu patojenleri ile birlikte saptanmış olup, bulgularımız literatürle uyumlu bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında akut solunum yolu enfeksiyonlarında HBoV'nin tek başına etken olabilmekle birlikte, diğer etkenlerle koenfeksiyonlarına daha sık rastlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the prevalance of Human Bocavirus in children with acute respiratory tract infection symptoms and especially to obtain information about reported high rates of coinfection of HBoV in our region.In this study, which was carried out between October 2009 and March 2010, throat swab samples have been taken from a total of 144 patients as 57 female and 87 male children, who admitted Tepecik Educational and Research Hospital Department of Pediatrics with symptoms of acute respiratory tract infections and lower respiratory tract infection diagnosed. Collected samples were transported in viral transport mediums to Celal Bayar University School of Medicine, Department of Medical Microbiology, Molecular Microbiology Laboratory. These samples were stored at -80 ° C until the study and then examine by DNA chip method. ? CLART® Pneumovir DNA array assay (Genomica, Coslada, Madrid, Spain)]Seven of the 144 sample have been excluded from the study because of the reasons caused by the method itself. Twenty-nine of the remaining 137 samples (21.1%) were positive for HBoV. The average age of the patients with a positive results (13 females and 16 males) obtained as 18.4 months. (age range: 1 month-7 years) In December 1, in January 6, in February 8 and in March 14 HBoV-positive patients admitted to the hospital. In 26 patients with HBoV positive results, a concomitant presence of at least another virus has been found. Respiratory Syncytial Virus-B is the most frequently detected virus together with the HBoV as 55% and followed by Parainfluenza-4 with 48.2%, Human Metapneumovirus-A with 37.9% and Respiratory Syncytial Virus-A with 31%. There was no difference between the clinical findings of the patients who were positive just for HBoV and the others who have infected with more than one agent.In our study, HBoV was detected as a single agent, only in 3 patients and in 26 patients detected together with other respiratory tract pathogens. According to our findings, although it is possible to be a single factor in acute respiratory tract infections it is concluded that HBoV coinfections with other factors are more frequently encountered.