Çocukluk çağı akut solunum yolları infeksiyonlarında bocavirus saptanması
Detection of bocavirs in akut respiratuvar tract infections in childhood
  1. Tez No: 298781
  2. Yazar: SEVİNÇ YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN GERÇEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Solunum yolu enfeksiyonları çocukluk çağında mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerindendir. Sebep daha çok viral kaynaklıyken bazı vakalarda sebep belirlenememektedir.Yeni bir virus olan İnsan Bocavirusu (HBoV) ilk kez 2005 yılında İsveç' te, solunum yolu enfeksiyonu gözlenen çocukların nazofarengeal aspirat örneklerinden izole edilmiştir.İzole edilen bu virusun filogenetik analizleri sonucunda, Parvoviridae ailesinin üyeleri olan bovine ve canine minute virusleri ile çok yakın ilişkilisi olduğuhler tespit edilmiştir. Sonraki çalışmalarla bu virusun özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarında etken olduğu gösterilmiştir.Mart 2009 - Kasım 2009 tarihleri arasında yürüttüğümüz çalışmamızda, fakültemiz çocuk hastalıkları polikliniği ve çocuk acil polikliniğine solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle başvuran 2 yaş altındaki çocuklardan nazofarengeal aspirat örnekleri toplanmış ve -80 º C' de çalışılıncaya kadar saklanmıştır. Daha sonra HBoV DNA' sı PZR yöntemi kullanılarak araştırılmıştır.Sonuç olarak 200 hastanın 6 tanesinde (%3) HBoV DNA pozitif olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Respiratory system infections are among the important causes of childhood mortaliy and morbidity. More frequent agents are viruses whilst the reason can not be found in some cases.Human Boca Virus (HBoV) which is a new virus was first isolated from the nasopharyngeal aspiration samples of children with respiratory system infection in Sweden in 2005. Filogenetic analysis showed that this virus is closely related with bovine and canine minute viruses which are members of Parvovirus family. Consequent studies showed that this virus is an agent leading to acute respiratory system infection under 5 years old children.Children under 2 years who admitted to the department of pediatrics and pediatrics ER of Ankara University with a respiratory system infection between March 2009 ? November 2009 participated in the study. Nasopharyngeal aspiration samples of the children were collected and were stored in -800C in deep freezer. HboV DNA were studied with PCR method.Of 200 patients, six (%3) were HBoV DNA positive