Mechanisms of repression in dystopian science fiction: Fahrenheit 451 and Neuromancer
Distopik bilim kurguda devletin baskıcı mekanizmaları: Fahrenheit 451 ve Neuromancer
  1. Tez No: 408888
  2. Yazar: AYŞEGÜL MİROĞLU ELGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Marksist bir dü ünür olan Louis Althusser totaliter devlet sistemlerini ve bu devletlerin deolojik ve Baskıcı Devlet Düzeneklerini kullanarak nasıl devletleri yönettiklerini ele alır. Ray Bradbury'nin Fahrenheit 451'i ve William Gibson'nın Neuromancer'ı teknolojik olarak geli mi toplumlarda devletin baskı ve zulmünü inceleyen iki distopik bilimkurgu romanıdır. Fakat romanların vatanda ları kötü ko ullarda ya arlar ve hayatta kalabilmek için devletin ve irketlerin kurallarına uymak zorundadırlar. Romanlarda devlet vatanda larını baskılamakla kalmaz aynı zamanda vatanda larının nasıl ya aması ve dü ünmesi gerekti ine de karar verir. Bu Yüksek Lisans tezinde Louis Althusser'in teorisi olan deolojik ve Baskıcı Devlet Düzenekleri'ne nazaran Neuromancer ve Fahrenheit 451'deki baskı, zulüm ve sanalla tırmanın etkileri incelenecektir. Althusserci bakı açısı çerçevesinde Bradbury ve Gibson'nın romanlarını incelemesi yönüyle bu tez çalı ma sahasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Louis Althusser who is a Marxist thinker argues the totalitarian state systems and how they govern the states by using Ideological and Repressive State Apparatuses. Ray Bradbury's Fahrenheit 451 and William Gibson's Neuromancer are two dystopian science fiction novels that discuss the oppression and repression of the state in technologically advanced societies. However, the citizens of the novels live in poor conditions and they have to obey the rules of the state and corporations in order to survive. In the novels, the states not only repress the citizens but also decide how the citizens have to live and think. In this MA thesis the effects of repression, oppression and virtualization in Neuromancer and Fahrenheit 451 will be analyzed in respect to Louis Althusser's theory on Ideological and Repressive State Apparatuses. In this respect, the study will be a contribution to this field within the context of Althusserian reading of Bradbury and Gibson's novels.