2008 Dünya Ekonomik Krizinin KOBİ' ler üzerindeki etkileri ve reaksiyon politikalarının ölçülmesi üzerine bir araştırma: İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde bulunan Karaköy Perşembe Pazarı hırdavatçılar piyasası örneği
A research, policy of reaction and effects of 2008 World Economic Crisis On SME's: The case Perşembe Pazarı Hırdavatçılar Piyasası located in İstanbul Karaköy disstrict
- Tez No: 408917
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma ile geçmişten günümüze dünyada ve ülkemizde etkili olmuş finansal krizlerin yönetsel bağlamda etkilerinin yorumlayarak bu perspektif te 2008 yılında yaşanan son finansal krizin KOBİ' lerimiz üzerinde ne gibi yönetimsel etkilerinin olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Konunun finansal yönünden ziyade geçmişten gelen işletme yapılarının ve bürokratik yapıların; geçmişten gelen diğer yanlış veya işlerliğini yitirmiş yönetim anlayışlarının veya anlayışsızlığın etkisi altında KOBİ' lerimiz son krizden ne şekilde çıkmıştır? Bu tespit edilmeye çalışılmıştır. Mevcut yönetimsel yapıların karmaşıklığı ve kimi zaman ülkemize özgü çözümsüzlüğü altında yeni ve modern yönetim anlayışının benimsenebilirliği de tartışılmaya çalışılmıştır. Araştırma alanı ekonomik koşullar ve zaman kısıtları nedeniyle küçük tutulmuş ancak seçilen bölge itibariyle ülkemizdeki KOBİ' lerin geçerli bir örneğini yansıttığını düşünülen İstanbul ili Beyoğlu ilçesindeki Karaköy perşembe pazarı hırdavatçılar piyasasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler mevcut durumun yorumlanması ve geleceğe yönelik çıkarımlar yapabilmek amacıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at identifying the managemets effects of 2008 crisis on Turkish SME?s, interpreting all financial crisis which have been effective in Turkey and the World so far. Rather than the financial aspect, we tried to find out how SME?s recovered from the crisis despite of all out of date managemet styles. Also, we tried to discuss the possibility of adopting new and modern management styles, considering the complication of present managemet structures and deadlocks in Turkey. Research field had to be small due to economic conditions and time restrictions. However, The research was carried out in Persembe Market, Karaköy, İstanbul, which is thought to reflect the valid example of SMEs in Turkey. Obtained data was used to interpret present conditions and make inferences concerning the future.