Doğu Akdeniz bölgesi mısır alanlarında yaprak piresi (Hemiptera, Cicadellidae) türleri ve yumurta parazitoitlerinin belirlenmesi ile önemli türlerin popülasyon gelişmeleri
Determination of the leafhopper specie (Hemiptera,Cicadellidae) and their parasitoids in the maize vegetations of Eastern Mediterranean region and population fluctations of significant species
  1. Tez No: 408948
  2. Yazar: VAHDETTİN AKMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SERTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesinde, Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'da 2013–2014 yıllarında ana ve ikinci ürün mısır ekiliş alanlarında yürütülen bu çalışma ile yaprakpiresi türleri veyumurta parazitoitleri belirlenmiştir. Bu çalışma sonunda, Cicadellidae (Hemiptera) familyasından 5 alt familyaya bağlı 31 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Cicadulina bipunctella, Asymmetresca decedens + Empoasca decipiens, Zyginidia sohrab ve Balclutha punctata ikinci ürün mısırda vejetasyon süresince çok yaygın ve yoğun türler olarak belirlenmiştir. Popülasyon gelişimleri Adana ve Osmaniye'de sarı yapışkan tuzak ve vakumlu böcek toplama aleti kullanılarak incelenmiştir. Belirlenen Cicadellid türleri içerisinde C. bipunctella %61 popülasyon payıyla bölgenin hakim türü olmuştur. Ayrıca söz konusu illerdeki mısır alanlarında yapılan örneklemelerde Cicadellidae yumurta parazitoiti Anagrus atomus (Hymenoptera: Mymaridae) bütün illerde, Trichogramma sp. (Hymenoptera: Trichogrammattidae) ise sadece iki yörede belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, leafhopper species and their egg parasitoids were determined on main and second crop corn fields of some of the Eastern Mediterranean Region provinces, Adana, Mersin, Osmaniye and Hatay during the years of 2013 and 2014. As a result of this study, 31 species belonging to the 5 family of the subfamilies of Cicadellidae (Hemiptera) family have been identified. Among the collected species, Cicadulina bipunctella, Asymmetresc decedens + Empoasca decipiens, Zyginidia sohrab and Balclutha punctata were detected as the most common and intensive Cicadellid species during the vegetation period of second crop corn. Population fluctations were monitored in Adana and Osmaniye provinces by using of yellow sticky traps and D-VAC. C. bipunctella has been determined as the dominant species with the 61% of population rate. In addition, in the sampling localities of the mentioned provinces, the Cicadellid egg parasitoids, Anagrus atomus (Hymenoptera: Mymaridae) were determined in all provinces while Trichogramma sp. (Hymenoptera: Trichogrammattidae) were determined only two locations.