Demir-çelik hurda ithalatında yaşanan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri
Determination of steel scrap import problems and proposals for solution
  1. Tez No: 408949
  2. Yazar: UYGAR UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hurda, demir-çelik sanayinin en önemli girdi maddesi olup, demir-çelik sanayinin yaşadığı en önemli sorunların başında gelmektedir. Kirlilik oranının yüksek olması, verim düşüklüğü, kapasite kullanım oranının düşmesi, maliyet artışı gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan atıkların oluşturduğu çevresel problemler bir diğer sorundur. Özellikle ithal edilen hurdaların kalitesinin net olarak belirlenememesi, görsel muayene dışında veri elde edilebilecek test yöntemi kullanılmaması büyük sorunlara ve ihtilaflara yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, demir-çelik sanayinin hammaddesi olan hurdanın değişik bölgelere göre kalite kriterlerini ve sınıflandırma biçimlerini karşılaştırmak, özellikle ithalat aşamasında karşılaşılan problemleri tespit etmek ve bu problemlere yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Demir-çelik hurdası konusunda maliyeti etkileyen ve ticarete konu taraflar arasında en büyük ihtilafların çıktığı en önemli unsurlar hurda kirliliği ve hurda kalite oranlarıdır. Bu çalışmada, özellikle hurda kirliliği ve hurda kalite oranlarını belirleyebilecek çalışmalar üzerinde durulmuştur. Ağırlık ve hacim miktarlarının sensörler yardımıyla bulunması, buradan yola çıkarak yoğunluk miktarının elde edilmesiyle kalite oranının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kalite ve kirlilik ile ilgili matematiksel veriler elde ederek, görsel muayenenin sonucunda oluşan kişiye özgü sonuçların önüne geçmek ve objektif değerlendirmelerin yapılabilmesini sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel scrap is the most important raw material for steel industry and is one of the most important problems faced by steel industry. The high impürity rate cause various problems such as declining capacity utilization rate, reduced efficiency and increasing the cost. Environmental problems which occurred by high impürity rate is another problems for steel industry. Especially for imported steel-scrap, using visual inspection to identify scrap quality and not use different test methods which can give data leads to major problems and conflicts. The purpose of this study, to compare steel scrap quality criteria and classified according different region, especially to identify the problems encountered at the import stage and to provide solutions for these problems. About the steel scrap, the most important things that affecting the cost and causing to conflicts are impürity rate and scrap quality. In this study, particularly focused on that to determine quality and impürity rate. Aimed to determine density with finding weight and volume by sensors thus it is intended to achieve quality ratio. By obtaining data about the quality and impurity, aimed to avoid the consequences resulting individualized visual inspection and provide objective assessment to be made.